Co oznacza ból pod prawą łopatką?

  Witam, Od 3 lat odczuwam ból pod prawa łopatką. Wiem, że późno się za to biorę i być może wcześniej powinien skonsultować ten objaw z lekarzem, ale cześniej ten ból nie był aż tak dokuczliwy jak teraz. Od tygodnia ból się nasila. Gdy głębiej oddycham boli jeszcze mocniej. Czy to coś poważnego? Z jakim lekarzem dobrze byłoby skonsultować ból pod łopatką? Jakie badania powinny zostać wykonane, aby zdiagnozować przyczynę bólu? O czym może świadczyć ból pod łopatką? Nie miałem żadnego urazu. Nie uderzyłem się, nie przewróciłem. Nie mam pojęcia dlaczego tak boli, a szczególnie podczas oddychania. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Informacje zawarte w poście są niewystarczające do ustalenia przyczyny bólu. Ból w klatce piersiowej zasadniczo może być związany z chorobami płuc lub chorobami serca.

W całym swoim zapytaniu nie znalazłam informacji na temat dotychczas przeprowadzonych badań. Wnioskuję zatem, że wcześniejsze dolegliwości nie skłoniły Pana/Pani do wizyty u lekarza.

W obecnej sytuacji wskazana jest konsultacja internistyczna. Z tego względu zachęcam do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który uszczegółowi z Panem/Panią wywiad i zleci podstawowe badania takie jak EKG oraz RTG klatki piersiowej. W zależności od uzyskanych wyników lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

zasadniczo na podstawie przedstawionego opisu ciężko jest wysunąć jakieś konkretniejsze podejrzenia co do tego, jaka jest przyczyna doświadczanych dolegliwości. W diagnostyce tego rodzaju problemów istotne znaczenie ma wiele różnych czynników – ważny jest wiek pacjenta, jego płeć, obciążenia chorobowe (czyli schorzenia, które to już zostały zdiagnozowane u pacjenta) czy zażywane przez niego leki.

Dolegliwości bólowe we wspomnianej okolicy ciała wynikać mogą z patologii dotyczących różnych narządów i układów organizmu. Ich przyczyną mogą być schorzenia układu sercowo-naczyniowego, ale i choroby układu nerwowego, choroby neurologiczne czy problemy ortopedyczne.

W związku z powyższym aby móc stwierdzić, co doprowadziło do znacznego bólu w okolicy podłopatkowej, konieczne byłoby skonsultowanie się z lekarzem. Na początku można się udać do lekarza rodzinnego, który zbierze wywiad lekarski, a także przeprowadzi badanie fizykalne. W zależności od tego, jakie odchylenia zostaną wykryte w obu powyżej wymienionych, lekarz rodzinny może skierować pacjenta na jakieś badania (np. obrazowe czy laboratoryjne), a także – jeżeli zaistnieje taka konieczność – zalecić pacjentowi konsultację z innymi specjalistami. Ciężko jest powiedzieć, jak mógłby przebiegać proces diagnostyczny w opisanej sytuacji – tak naprawdę konieczne byłoby uzyskanie zdecydowanie większej ilości informacji i dopiero wtedy można by podejrzewać przyczynę tego rodzaju dolegliwości bólowych.