Co oznacza niski poziom Transaminozy -ALT (wynik 0,6 - norma 4 -41)

Jakieś 2 miesiące temu wystąpił stan zapalny całego organizmu. Podejrzewano różne choroby. Były bardzo złe wyniki szczególnie OB nawet 60 (norma do 10). Pozostałe badania były ok. Nawet było usg Wątroby i nerek (bez zmian). Był tylko niski cholesterol całkowity 113,5 (norma 150 -200) Dostałem silne antybiotyki i wszystko przeszło. Po miesiącu poproszono żebym zrobił dodatkowe badania (tak dla sprawdzenia. Wszytkie wyniki były ok. OB - 8, CRP - 0,8, Kwas moczowy - 5,6, Transaminozy AST 12,7 , wyniki moczy i osadu ok. tylko ten ALT - 0,6. Co ciekawe 28 maja 2009 wynik ALT był 19,9 i AST 17,9 . Czyli były prawidłowe. Dodatkowo dodam że od 3 lat nie jem mięsa i uprawiam sport. Jem tylko zdrowe produkty. Od trzech lat utrzymuje stałą wagę ok. 80 kg przy 180 cm wzrostu. Od jakiś 10 lat mam silna alergie na sierści kota i psa która przeszła w lekką astmę oskrzelową. Dzięki sportowi i obecnej wadze praktycznie jej nie odczuwam. Dzisiaj wykonałem jeszcze raz badania na AST i ALT . Pozdrawiam Bogdan.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

ALT - transaminaza alaninowa, bardziej swoista dla komórek wątroby niz AST, jest enzymem znajdującym sie wewnątrz tych komórek. Kiedy dochodzi do ich rozpadu bądź znacznego uszkodzenia, enzym ten pojawia sie we krwi.Tak więc niepokoi nas wzrost, a nie niska wartość ALT. Zresztą w wielu podręcznikach medycyny norma dla tego enzymu podawana jest jako <40j.m./l, a więc bez dolnej granicy normy. Niska wartość świadczy o nieuszkodzeniu komórek wątroby. Czyli nie ma powodów do niepokoju.

Pisze Pan też o niskim cholesterolu całkowitym. Niewiem, dlaczego laboratorium podało takie normy, ale , jeżeli mówimy o tych samych jednostkach, to norma wyglada następująco: 114-200 mg/dl, ewentualnie 3,0-5,2 mmol/l.

Pozdrawiam serdecznie