Co oznacza obecność płynu w zatoce Douglasa?

Dzień dobry nazywam się Natalia i mam pytanie związane z moją 3 letnia córeczką. Otóż w badaniu wyszły śladowe ilości płynu w zatoce Douglasa, czy jest to coś co powinno mnie zaniepokoić. O czym swiadczy ten płyn. Czy moja córka na coś choruje? Ostatnio była faktycznie trochę marudna, popłakiwała ale nie zauważyłam aby się skarżyła ze coś ja boli. Być może jest jeszcze za malutka aby prezyzyjnie zgłaszac jakiś ból. Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania dla dziecka a jeżeli tak to jakie. Bardzo proszę o informacje jak powinnam zinterpretować ten wynik i na czym polegałoby leczenie. Dziekuje i pozdrawiam.
KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Zatoka Douglasa, czyli zagłębienie odbytniczo - maciczne, jest to najniżej położony uchyłek otrzewnej, umiejscowiony pomiędzy tylną ścianą macicy a przednią ścianą odbytnicy. Niewielka ilość płynu w zatoce występuje dość często. Raczej nie ma powodu do niepokoju z tego powodu. Zazwyczaj obecność płynu u kobiet świadczy najczęściej o patologii w zakresie miednicy małej, macicy i/lub przydatków (zapalenie, po jajeczkowaniu, pękniętym pęcherzyku Graffa, pękniętej torbieli jajnika) lub może być ewentualnie objawem zapalenia jelit. Z oczywistego względu większość z tych powodów możemy wykluczyć. Pozostaje tylko stan zapalny w obrębie miednicy lub jelit.

W obecnej sytuacji ważne jest by wykonać badanie obrazowe jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej. Ważne jest także czy u córki występują jakiekolwiek objawy bólowe związane z brzuszkiem lub układem moczowo-płciowym. Przydatne może okazać się także wykonanie podstawowych badań z krwi tj morfologia z rozmazem ręcznym oraz wykładniki stanu zapalanego OB i CPR. Polecam wizytę u pediatry.

Magdalena Mroczek

Witam,

Niewielka ilość płynu w zatoce Douglasa, bez obecności objawów towarzyszących nie powinna być powodem do niepokoju. Zatoka Douglasa znana jest także pod nazwą zagłębienie odbytniczo-maciczne, łac. excavatio rectouterina. Jest to w przypadku kobiet jest to najniżej położony zachyłek otrzewnej, znajdujący się między tylną ścianą macicy a przednią ścianą odbytnicy. W warunkach fizjologicznych zatoka Douglasa nie powinna zawierać płynu, ale mała ilość płynu nie zawsze musi być związana z patologią. Niepokój powinno zbudzić występowanie dodatkowych objawów wskaźników stanu zapalnego w badaniach laboratoryjnych.

Płyn w zatoce Douglasa może mieć różny charakter. Może być to płyn puchlinowy czyli trzewny, ropny lub krwisty. Płyn krwisty może być spowodowany m.in. poprzez krwawienia do jamy brzusznej z narządów miednicy mniejszej, pęknięcia torbieli jajnika oraz poprzez obecności ognisk endometriozy otrzewnej.
Duże ilości płynu otrzewnowego) mogą znajdować się m.in. w zatoce Douglasa z powodu nowotworów żeńskich narządów płciowych czy niewydolności krążenia. Płyn ropny może przemawiać za
stanem zapalnym miednicy małej (np. infekcją przydatków) lub jamy brzusznej (np. zapalenie otrzewnej, jelit).

W diagnostyce płynu w zatoce Douglasa stosuje się usg przezpochwowe oraz czasami diagnostyczne nakłucie zatoki Douglasa w celu stwierdzenia rodzaju płynu tam występującego oraz jego badania mikroskopowego. W przypadku Pani córki ważne jest wykluczenie stanów zapalnych w miednicy. Powinien zbadać ją lekarz pediatra i wykluczyć niektóre dolegliwości bólowe brzucha i narządów moczowych. Warto też zrobić podstawowe badania krwi i moczu oraz zwrócić uwagę na obecność w badaniach krwi parametrów mówiących o stanie zapalnym. Obecność płynu w zatoce Douglasa w niewielkiej ilości nie zawsze musi jednak świadczyć o stanie patologicznym. Zawsze jednak wymaga uważnej diagnostyki.