Co oznacza obniżone MPV w morfologii?

Witam,
Ostatnio wykonałam morfologię krwi. Zastanawiam się czy jest powód do zmartwień , jeśli mam obniżone MPV , 7.9 a norma to 9.0- 13.0, A wszystkie inne badania są w normie? Czym tak w ogóle jest MPV i jaki wpływ na zdrowie może mieć jego obniżona wartość? Czytałam w internecie, ze ogólna norma to 7.5 . Wiec które laboratorium mówi prawdę??? Jaka powinna być dopuszczalna norma wyniku MPV? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania krwi lub inne, które sprawdzą czy wszystko jest w porządku? Czy powinnam się martwić nieco obniżonym poziomem MPV? Czy też tak nieznacznie obniżony wynik - a do tego jedyny, który jest poza normą - nie świadczy o żadnych zaburzeniach zdrowotnych?
Dziękuję za wszystkie informacje.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

MPV jest wskaźnikiem określającym średnią wielkość płytek krwi.Jako izolowany wskaźnik nie ma odzwierciedlenia klinicznego. Należy jednak pamiętać, że wyniki badań krwi interpretować można tylko i wyłącznie w oparciu o dane kliniczne oraz PEŁEN wynik badania. Proszę w związku z tym skonsultować wyniki z lekarzem, który zlecił wykonanie badania

0
Tomasz Nęcki
71 poziom zaufania

Dzień dobry,

MPV to skrót od angielskiego terminu Mean Platelet Volume i oznacza on średnią objętość płytek. Wzrost MPV może być związany z uwalnianiem zbyt dużych płytek krwi do krwioobiegu, spadek tej wartości może z kolei wynikać z zaburzeń procesów produkcji płytek krwi.

Porusza Pani aspekt dotyczący tego, jaka tak naprawdę jest norma MPV. Otóż poszczególne laboratoria rzeczywiście mogą się różnić od siebie zakresami normy różnych badań, które prezentowane są na udostępnianych przez nie wynikach badań. Proszę pamiętać, że normy nie są „sztywne” i rzeczywiście mogą się one nieco różnić pomiędzy różnymi placówkami – analizując otrzymany wynik badania należy brać pod uwagę zaprezentowany na nim zakres norm.

Wracając do samego MPV – analiza tylko tego wskaźnika zasadniczo niewiele wnosi do diagnostyki stanu pacjentów. Tak naprawdę istnieje konieczność oceny MPV razem z innymi parametrami dotyczącymi płytek krwi (takimi jak chociażby PLT, czyli liczba płytek krwi, czy PDW, czyli wskaźnik anizocytozy płytek krwi), a najlepiej oceniać jest pełen wynik morfologii krwi. Dopiero taka całościowa analiza pozwala na dokonanie oceny stanu zdrowia pacjenta. Odchylenia dotyczące tylko MPV – i to tak niewielkiego jak u Pani stopnia – zasadniczo nie mają znaczenia klinicznego. Najprawdopodobniej nie ma więc Pani powodów do niepokoju, gdyby jednak nadal obawiała się Pani o swoje zdrowie, to za pewien (minimum dwa tygodnie, a najlepiej jeszcze później) można powtórnie wykonać morfologię krwi.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty