Co oznacza ognisko hiperintensywne?

Witam i bardzo proszę o interpretację badań: http://img31.imageshack.us/img31/1993/angiomri20100125b.jpg, http://img215.imageshack.us/img215/2108/mrigowy20100125b.jpg 1. Czy to znaczy, że ta zatoka strzałkowa w mózgu jest zatkana całkowicie, czy jeszcze nie??? I czy jest szansa, że się ona odetka lub wytworzy się doskonałe krążenie oboczne, bo na odetkanie tętnic to wiadomo nie ma co liczyć, i czy w związku z tym będę mógł istnieć bez zawrotów i pisków w głowie? Dodam, że obecnie biorę leki na rozrzedzenie krwi, bo mam trombofilę (niedobór białka C, za to nadmiar AT III, więc sam nie wiem, czy to jest trombofilia), a dimery dodatkowo ją wykluczają - poziom 25 ng/ml (norma do 500) - jednak lekarz postawił taką diagnozę. Co oznacza ognisko hiperintensywne o wymiarach 08x09 cm? Czy to może być tętniak, jeżeli nie, to co? Bardzo dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badanie MR głowy - obrazuje zmianę naczyniopochodną, tzn. że jest to małe ognisko poudarowe (znajduje się po tej stronie, co zatkana tętnica szyjna wewnętrzna), być może był to drobny udar niemy klinicznie (bez objawów), opis badania nie wskazuje na obecność tętniaka, nie ma też obecności świeżych zmian niedokrwiennych, tzn. poza tym jest wszystko prawidłowe.

Badanie angio-MR - wskazuje na całkowitą niedrożność prawej tętnicy szyjnej, a niestety całkowita niedrożność jest już przeciwwskazaniem do interwencji chirurgicznej. Ale jest u Pana krążenie oboczne - czyli krew wpływa innymi drogami do dalszej części tętnicy szyjnej wewnętrznej. Ale powinien być Pan pod stałą opieką poradni chirurgii naczyniowej i mieć, co pewien czas, powtarzane badania usg doppler tętnic dogłowowych,

Rzeczywiście w opisie jest opisana częściowa niedrożność zatoki strzałkowej górnej (nie jest "zatkana" całkowiacie) - w przypdaku braku przeciwwskazań jest to wskazanie do podania heparyny drobnocząsteczkowej s.c, z następowym przejściem na terapię doustną antykoagulantem (INR 2-3). Do rozpoznania trombofili nie jest potrzebny podwyższony poziom D-dimerów (świadczy on m.in. o aktualnej zakrzepicy), wystarczy obniżony poziom białka C (najczęstsza postać trombofilii) - ta jednostka chorobowa zwiększa predyspozycje właśnie do stanów zakrzepicy żylnej.

Dlatego dalsze Pańskie leczenie powinno być ustalone poprzez neurologa oraz hematologa.

Jeżeli chodzi o obecność zawrotów głowy - jest Pan na nie rzeczywiście narażony, ale można spróbować leczenia objawowego zmniejszające tego typu dolegliwości, proszę o tym wspomnieć podczas kontrolnej wizyty u neurologa.

Serdecznie pozdrawiam!