Co oznacza opis badania RTG mojej mamy?

Moja mama ma 65 lat. W zeszłym miesiącu wykryto u niej nowotwór szyjki macicy. W związku z tym zalecono tomografię komputerową jamy brzusznej (to badanie jeszcze nie zostało wykonane, gdyż czekamy na przypisany termin), natomiast kolejne badanie to RTG klatki piersiowej. Proszę o wyjaśnienie mi opisu tego prześwietlenia: Obustronnie przywnękowo zagęszczenia okołoskrzelowe oraz zwłóknienia. Obwodowe oraz podstawne części obu płuc o zwiększonej powietrzności. Poszerzenia pnia oraz tętnic płucnych sugeruje istnienie nadciśnienia płucnego. Serce prawokomorowe-płucne. Spondyloza piersiowej części kręgosłupa. Proszę mi wyjaśnić, czy to badanie jest prawidłowe, czy ma to związek z nowotworem oraz jakie mogą być dalsze komplikacje. Poza tym martwi mnie jeszcze jedno: mama codziennie w godzinach popołudniowych dostaje temperatury 38,5 - czy to coś oznacza? Jeszcze raz proszę o wyjaśnienia, za co z góry serdecznie dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.
Twoje pytanie dotyczy prośby interpretacji wyników badań i niestety nie możemy na nie odpowiedzieć. Wyników nie można trafnie zinterpretować bez zebrania dokładnego wywiadu i zbadania pacjenta, co nie jest możliwe w ramach porady internetowej. Skonsultuj wyniki badań z lekarzem prowadzącym mamy, który mając historię jej choroby, będzie mógł właściwie ocenić jej stan zdrowia.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl