Co oznacza podwyższony fibrynogen w badaniu krwi?

Mam na imię Ksenia, mam 35 lat. Oto moje wyniki badania krwi: APTT 36 (26-36), PT 100 (80-100), INR 0,97 (0,8-1,2), FIBRYNOGEN 570 (150-350), płytki krwi 190 (150-350), rozmaz krwi podzielone 35 (45-75), limfocyty 60 (10-50). Robiąc te wyniki nie byłam w trakcie ani po okresie. Dodam, że bolą mnie często żyły na nogach, robią się bardziej widoczne i są bolesne przy dotyku. Często boli mnie kość śródstopia, a zwłaszcza w nocy ból staje się nie do zniesienia. Czy te wyniki mają coś wspólnego z tym bólem nóg? Co oznacza podwyższony fibrynogen? Bardzo proszę o wyjaśnienie mi tych spraw bo zaczynam się tym wszystkim niepokoić. Z góry dziekuje za pomoc, pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Wyniki podanych przez Panią parametrów krzepnięcia (oprócz fibrynogenu) oraz płytek krwi są w normie. Fibrynogen jest bardzo niespecyficznym parametrem i może być podwyższonych z różnych przyczyn - np. w stanach zapalnych, po urazach, operacjach, w ciąży, w chorobach nowotworowych, w chorobie wieńcowej, w kolagenozach, w zawale mięśnia sercowego, w udarze mózgu.

Nie podała Pani z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie układu krzepnięcia – czy są jakieś zaburzenia, np. przedłużające się krwawienia, czy było to badanie przed zabiegiem operacyjnym.

Podwyższony poziom fibrynogenu zwiększa ryzyko zakrzepów. W przypadku zakrzepicy żył kończyn dolnych objawy to ból, zaczerwienienie i wzmożone ucieplenie kończyny, obrzęk, gorączka. Wówczas ważnym parametrem z układu krzepnięcia są D-dimery (które są wtedy istotnie podwyższone). Nie podała Pani, czy były oznaczane, a jeśli tak, to czy mieściły się w normie. Trudno korespondencyjnie (bez badania przedmiotowego kończyn dolnych) ocenić, czy ma Pani poważne problemy z naczyniami kończyn dolnych czy nie. Może są to tylko średnio nasilone objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Myślę, że może Pani zgłosić się do lekarza rodzinnego, który po zbadaniu Pani zadecyduje czy istnieje potrzeba konsultacji u chirurga naczyniowego.
Przytoczony przez Panią rozmaz krwi z podwyższeniem ilości limfocytów może być związany z przebytą w ostatnim czasie nawet niewielką infekcją wirusową, która mogłaby jednocześnie powodować podwyższenie fibrynogenu. Niestety nie podała Pani pozostałych parametrów stanu zapalnego (CRP, OB, leukocytozy) ani czy występują u Pani jakieś inne objawy - wówczas można by było lepiej się do tej kwestii ustosunkować.

Magdalena Mroczek

Fibrynogen jest białkiem wytwarzanym w wątrobie i należy do tzw. białek ostrej fazy. Jest też niespecyficznym wskaźnikiem stanu zapalnego.

Jeśli fibrynogen jest podwyższony to może wskazywać np. na zakrzepicę, występować po zabiegach operacyjnych, w nowotworach, w różnego typu zapaleniach, po zawale mięśnia sercowego, ale również fizjologicznie w czasie ciąży. Ważne jest też jak wyglądają inne białka wskazujące na zapalenie tj. CRP. Warto też sprawdzić OB.

Jeśli chodzi o typowe objawy zakrzepicy kończyn dolnych to należą do nich: obrzęk i wzrost temperatury kończyny oraz zaczerwieniona i napięta skóra. Ból może się pojawić w stopie, łydce lub w dole podkolanowym. Typowe jest to, że ustępuje zazwyczaj po uniesieniu kończyny. Zakrzepica żylna jest niebezpieczna ze względu na ryzyko powikłań. Jeśli ma Pani powyższe objawy proszę udać się do lekarza, a on zbada Panią i oceny stan kończyn. Jeśli ma Pani wątpliwości do wyglądu kończyn to warto p. porównać obwód jednej z łydek w stosunku do obwodu drugiej.

W diagnostyce zakrzepicy żylnej warto zbadać poziom DDimerów we krwi. Jeśli jest on w normie, to pozwala to na wykluczenie zakrzepicy. Jeśli natomiast jest on podwyższony, to może to oznaczać zakrzepicę, ale wcale nie musi. Jeśli po tym badaniu pojawiają się nadal wątpliwości to można wykonać usg kończyn dolnych.

Z drugiej strony Pani wynik nie musi świadczyć o chorobie. Nie leczy się wyników badań tylko dolegliwości. Polecam więc wizytę u lekarza rodzinnego, który oceni na podstawie wywiadu i badania ryzyko wystąpienia zakrzepicy i pokieruje ewentualnie na dalsze badania.