Co oznacza pojęcie "zaburzenia psychotyczne"?

Moja młodsza o 4 lata siostra zachowuje się inaczej, niż zwykle - ma urojenia, omamy, to wszystko dzieje się od 2 miesięcy. Chodzi do psychologa, była u psychiatry… Psychiatra stwierdził zaburzenia psychotyczne (co to są, takie zaburzenia?) oraz szpital. W rodzinie chorowało kilka osób na schizofrenię. Dziewczynka ma takie objawy jak silne omamy wzrokowe i słuchowe, wydaje się jej, że ktoś komentuje to co robi, śmieje się z niej, brak chęci do życia, próby samobójcze, agresywność, jest strasznie zamknięta w sobie. Co to może być za choroba?

ponad rok temu

Witam!
Zaburzenia psychotyczne charakteryzują się występowaniem omamów, urojeń, rozkojarzeniem itp. Cechą charakterystyczną jest również nieprawidłowe odbieranie rzeczywistości, np. dokonywanie niewłaściwych interpretacji na temat tego co dzieje się wokół niej.
Jeżeli u Twojej siostry zostały zdiagnozowane zaburzenia psychotyczne a dodatkowo istnieje obciążenie genetyczne (a świadczy o tym zachorowalność u innych osób w rodzinie) to warto, aby siostra poddała się wszelkim zaleceniom lekarskim. Farmakoterapia oraz psychoterapia powinny złagodzić omamy czy urojenia. Do zaburzeń psychotycznych zaliczana jest właśnie schizofrenia.
Pozdrawiam