Co oznacza spłycenie lordozy?

Dzień dobry, Bardzo proszę o interpretację wyniku badania RTG, czy jest to groźne, czym może skutkować i jak i gdzie leczyć? "Spłycenie lordozy. Skrzywienie boczne kręgosłupa lewowypukłe z rotacją kręgów wzdłuż osi długiej. Zwężenie przestrzeni międzytrzonowej L3/L4/L5 w odcinku tylnym z odczynem osteofytarny." Co oznacza ta diagnoza? Czy mam się czego martwić? Czy powinienem się udać na rehabilitacje? Czy zmiany te mogą się cofnąć? Jakie mogą być skutki nie leczenia spłyconej lordozy? Trochę się obawiam, bo od jakiegoś czasu boli mnie kręgosłup. Czy bóle kręgosłupa mogą się pogłębić przez to schorzenie? Proszę o pomoc i poradę. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W opisie nie uwzględnił Pan kilku bardzo istotnych informacji: mianowicie wieku pacjenta, przyczyny wykonania badania obrazowego, przebiegu dolegliwości, ewentualnego obrazu w poprzednim badaniu, dotychczasowego leczenia oraz charakteru wykonywanej pracy/stopnia aktywności fizycznej.

Każde badanie powinno być rozpatrywane w zależności od obrazu klinicznego (czyli występujących dolegliwości, przebiegu choroby).

Opis sugeruje występowanie zmian zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Obraz radiologiczny choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa cechuje się występowaniem zwężeń przestrzeni międzykręgowych, wyrośli kostnych na krawędziach kręgów (tzw. osteofity) oraz sklerotyzacja podchrzęstna.

Skrzywienie boczne z rotacją kręgów jest charakterystyczne dla skoliozy, nie został jednak podany tzw. kąt Cobba, który określa jego wielkość. Za skoliozę uznaje się skrzywienie kręgosłupa o wielkości kąta Cobba powyżej 20 stopni.

Pozdrawiam serdecznie!

Przemysław Zarzeczny

Kręgosłup człowieka stanowi główny element szkieletu człowieka i pełni funkcję podporową, ochronną dla rdzenia kręgowego oraz funkcję narządu ruchu. Fizjologicznie (w warunkach prawidłowych) kręgosłup posiada łukowate wygięcia. Jest ich łącznie 4. Łukowate wygięcia dzielimy na dwa rodzaje: lordozę – łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną oraz kifozę - łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. Lordoza występuje w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa, zaś kifoza w odcinku piersiowym oraz krzyżowym kręgosłupa.

Przedstawiony opis badania RTG oznacza, że jedna z dwóch prawidłowo występujących lordoz jest spłycona, to znaczy, że w tym odcinku kręgosłup ma przebieg bardziej pionowy niż łukowaty. Niestety w opisie nie uszczegółowiono, o którą lordozę chodzi – biorąc pod uwagę dane epidemiologiczne, może chodzić o odcinek lędźwiowy. Spłycenie lordozy lędźwiowej może objawiać się bólami kręgosłupa przy długotrwałym staniu lub siedzeniu w jednej pozycji. Skrzywienie boczne kręgosłupa oznacza obecność skoliozy u pacjenta, czyli nieprawidłowego wygięcia bocznego kręgosłupa – skrzywienie to jest opisywane kiedy przekracza 10 stopni. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej oznacza nieprawidłową morfologię krążków międzykręgowych, wynikającą ze zmian zwyrodnieniowych.

W opisanym przypadku, warto udać się do lekarza ortopedy lub lekarza rehabilitanta, celem uzyskania skierowania na rehabilitację. Prawidłowo prowadzone ćwiczenia wpłyną korzystnie na kondycje kręgosłupa oraz zmniejszą dolegliwości bólowe wynikające ze spłycenia lordozy.