Co oznacza taki wynik beta hcg?

Witam,
termin ostatniej miesiączki to 16 stycznia. Mam regularne cykle 25-27 dniowe i nigdy nie zdarzył mi się taki poślizg. Wykonałam test apteczny - wynik negatywny. Gdy jednak przez kolejnych kilka dni nie dostałam miesiączki, wykonałam test beta hcg - wynik 258, co oznacza ciążę. Dla potwierdzenia wyniku po 4 dniach powtórzyłam badanie beta hcg - i tu zaskoczenie - wynik 66. A więc znaczny spadek.

Wybrałam się do lekarza z tymi wynikami. Po badaniu ginekologicznym Pan doktor potrafił tylko powiedzieć, że macica jest powiększona, ale na tym etapie nie może stwierdzić jeszcze ciąży. Poza tym zbadał moje jajowody i stwierdził, że raczej wyklucza ciążę pozamaciczną, ponieważ nic nie wyczuł, a ja nie odczuwałam żadnego nawet najmniejszego bólu podczas badania.
Dostałam skierowanie na USG, zapisałam się jednak udało mi się zapisać dopiero za 4 dni i odchodzę od zmysłów. Czy możliwe jest przy ewentualnym potwierdzeniu ciąży, że płód przy tak znacznym spadku beta hcg rozwija się prawidłowo? Czy może to oznaczać poronienie bądź obumarcie? Nie miałam żadnego krwawienia.
Proszę o pomoc.

Witam!

Ponieważ ostatnia miesiączka mówiła miejsce 16 stycznia, biorąc pod uwagę długość Pani cykli, do zapłodnienia doszło między 26 a 29 stycznia. Czyli płód powinien mieć skończone 4 tygodnie życia. W badaniu USG wykonanym głowicą dopochwową w tym czasie powinien być już widoczny pęcherzyk ciążowy, jednak czasami trudno jest uwidocznić tak małą strukturę (ma on wówczas średnicę 3-4mm).

Stężenie hCG o wartości 258mIU/ml również jest charakterystyczne dla 4-5 miesiąca ciąży. Jednak ilość hormonu powinna się podwajać co drugi dzień. Jeżeli nie wystąpił żaden błąd laboratoryjny, wynik 66mIU/ml oznacza, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do poronienia. Straty tak wczesnych ciąż zdarzają się bardzo często (około 20% wykrytych ciąż ulega poronieniu w I trymestrze).

Kolejne badanie USG powinno wszystko wyjaśnić. W między czasie może Pani wykonać jeszcze jedno oznaczenie poziomu hCG. Będzie wówczas wiadomo, czy poprzedni wynik jest wiarygodny.