Co oznacza ten wynik badań IgE?

Dzień dobry, Dostałam dziś wyniki badań IgE CAŁKOWITE. WYNIK 458 IU/ml dziecka 5.5 lat. Co one oznaczają?  Czy wynik jest w normie? A jeżeli jest ponad normą, czy powinnam wykonać jeszcze inne badania? Czym w ogóle jest IgE? O czym świadczy? Na czym polega leczenie? Czy IgE u dziecka może wiązać się z czymś bardzo poważnym? Jakąś chorobą? Dolegliwościami wrodzonymi? Strasznei się martwię, że mojemu dziecku dolega coś poważnego. Ma problemy alergiczne, ale nie wiem czy to może być czynnik odpowiadający za alergię. Wizytę u pediatry mamy w przyszłym tygodniu. Czekając tak długo chyba oszaleję. Proszę o poradę. Z góry dziękuję za odpowiedź
KOBIETA ponad rok temu

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Dostałam dziś wyniki badań IgE CAŁKOWITE. WYNIK 458 IU/ml dziecka 5.5 lat. Co one oznaczają?

Witam,

Wynik dotyczy immunoglobulin, czyli przeciwciał klasy IgE. Ich aktywność jest znacznie podwyższona, co może świadczyć m.in. o atopii. Termin ten, upraszczając, potocznie rozumiany jest jako alergia choć nie są one zupełnie równoznaczne. Atopia jest swojego rodzaju skłonnością do wystąpienia alergii.
Podwyższenie aktywności oznaczonych przeciwciał występuje również w innych zaburzeniach, m.in. zakażeniach pasożytniczych, mononukleozie, niektórych chorobach autoimmunologicznych, wrodzonych niedoborach odporności u dzieci, chorobach limfoproliferacyjnych, polekowym śródmiąższowym zapaleniu nerek, zespole nerczycowym, marskości wątroby, czy reakcji na silny uraz lub stres.
Przyczyna nieprawidłowego wyniku Pani dziecka wymaga diagnostyki. Jej ustalenie wymaga zebrania szczegółowego wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego, uzupełnionych ewentualnie dalszymi badaniami dodatkowymi. W razie znalezienia wskazań pediatra może skierować do odpowiedniego specjalisty w celu ukończenia diagnostyki.

Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

IgE to jedna z kilku klas przeciwciał – poza nimi wyróżniane są jeszcze przeciwciała IgM, IgG, IgA i IgD. Poszczególne z nich oznaczane są w różnych sytuacjach klinicznych – przykładowo, pacjent może mieć przeciwciała przeciwko danemu patogenowi w klasie IgM i w klasie IgG. Typowo przeciwciała IgM pojawiają się przy niedawnym zakażeniu, z kolei stwierdzenie przeciwciał IgG może świadczyć o tym, że pacjent kiedyś był zakażony danym patogenem, a obecnie choroba wcale nie musi być w aktywnym stadium.

Przeciwciała klasy IgE są z kolei związane przede wszystkim z reakcjami alergicznymi oraz z zarażeniami pasożytniczymi. Należy jednak podkreślić, że wzrost ich ilości we krwi może być spowodowany również i wieloma innymi przyczynami, takimi jak np. marskość wątroby, choroby nerek czy nowotwory mieloproliferacyjne.

Na podstawie samego wyniku badania, o którym Pani wspomina, nie jest niestety możliwe określenie, co doprowadziło do takiej sytuacji. Konieczne byłoby przeanalizowanie, czy u Pani syna występują jakieś dolegliwości – wspomina Pani o tym, że synek boryka się z problemami alergicznymi i one właśnie mogą być przyczyną podwyższonej ilości przeciwciał IgE u syna. Najkorzystniej byłoby jednak skonsultować się z lekarzem, który to zlecił wykonanie badania – dopiero po dokładnym zebraniu wywiadu lekarskiego i zbadnaiu Pani syna możliwe będzie ustalenie przyczyny, która doprowadziła do uzyskania takiego wyniku przeciwciał IgE.