Co oznacza twardy brzuch w 16 tygodniu ciąży?

Witam serdecznie!
Od kilku dni boli mnie w pachwinach i czasami czuję kłucie w macicy. Brzuch stał się większy i wieczorami robi się taki „napompowany”, twardy. Trwa to długo, około 2-4 godzin. Bolą mnie mięśnie brzucha po bokach i mam wrażenie, że skóra się naciąga. Wydaje mi się, że to wzdęcia, które mnie męczą po obiedzie i trwają aż do wieczora.
Piersi też ostatnio oszalały. W ciągu 2 dni zrobiły się rozmiar większe. Dodam, że jestem osobą wysoką, szczupłą (174 cm, 57 kg przed ciążą - obecnie 62 kg).
Tyle się na necie naczytałam o twardnieniu brzucha, skurczach, skracaniu się szyjki. Ja byłam ostatnio 11.10 u lekarza. Zrobił dwa USG. Jedno przez pochwę i stwierdził, że szyjka jest w jak najlepszym porządku 3,6 cm i dzidzia ma się dobrze. Wszystko według niego jest w jak najlepszym porządku. Kazał brać 300 proc. dziennej dawki magnezu (około 1200 mg) i zgłosić się dopiero 23 listopada.
Tydzień później pojawiły się wyżej opisane objawy. Boję się, że to skurcze, a ja ich nie zauważę i może to doprowadzić do przedwczesnego porodu.
Proszę o poradę

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Z Pani opisu rozumiem, że odczuwa Pani nie tyle twardnienie, co raczej kłucie w podbrzuszu oraz w pachwinach. Objawy te nie są niepokojące, wynikają z powiększenia się macicy i pociągania za więzadła, na których jest ona zawieszona (tzw. więzadła obłe, które przebiegają w pachwinach).
Dodatkowo zalecony przez lekarza magnez hamuje skurcze macicy. To naturalne również, że brzuch staje się większy wieczorem, wynika to z faktu, że przez cały dzień spożywamy pokarmy.
Skurcze macicy odczuwane są jako twardnienie brzucha. Jeśli towarzyszy temu ból, to najprawdopodobniej dochodzi do porodu przedwczesnego (do 22 tygodnia - poronienia).
Jeśli skurczom nie towarzyszy ból, to mamy do czynienia (po 20 tygodniu) ze skurczami Braxtona-Hicksa, czyli niejako ćwiczeniami macicy przed porodem. Macica staje się wtedy twarda jak kamień, jest to bardzo charakterystyczne uczucie, trudno je z czymkolwiek innym pomylić.
Proszę być dobrej myśli i zachować spokój, który zawsze służy ciąży.
Pozdrawiam serdecznie!