Co oznacza wynik histopatologicznego badania guza piersi?

Witam ponownie, pytałam już wcześniej o wynik badania histopatologiczego piersi po amputacji i dziękuję za wyczerpująca odpowiedź. Teraz zdobyłam wynik badania wyciętego guza przed amputacją piersi u mojej mamy. Opis: Fragment tkanki tłuszczowej sutka 5x4x2 cm. Miąższ lity z torbielką średnicy 5 mm, uwalniającą mleczną treść oraz z guzkiem o średnicy 1x1,5 cm otorebkowanym szklistym marginesem 5 mm, intra 1 w 40690, pointrowo 3w 691/3. Rozpoznanie: Carcinoma Aporcinale Infiltrans Mammae. Guz średnica 1 cm, usuniety z marginesem 0,5 cm, materiał skierowano na oznaczenie PgR-ER i HER2. Bardzo proszę o wyjaśnienie, co to za wynik? Jaki to guz i co oznacza to skierowanie na końcu tekstu? Czy mama musi czekać na dalszy wynik, czy ten już jest wyczerpujący? Wynik po wycięciu tego guza był podany od razu, czy nie powinno to dłużej potrwać? Dziękuję i czekam na odpowiedź. Paulina

Pytanie zadane 01-12-2009r. o 22:47
lek. Agnieszka Barchnicka porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka

specjalista chorób wewnętrznych.

Porada eksperta

Witam ponownie!

Dziękuję za przesłanie kompletnego wyniku. Rozpoznanie histopatologiczne wskazuje na nowotwór złośliwy. Pg-R oraz HER2 to skróty oznaczające receptory hormonalne, ich oznaczenie ma znaczenie dla dalszego postępowania oraz rokownicze. Jeżeli wynik Pg-R okaże się dodatni, będzie możliwość włączenia leczenia hormonalnego, oznacza to również lepsze rokowanie (rak mniej złośliwy). Z kolei dodatni wynik HER2 jest niekorzystny, ponieważ receptory takie posiadają raki bardzie agresywne, i w takim przypadku będzie z pewnością konieczne włączenie chemioterapii.

Ocena histopatologiczna guza przez patologa wymaga zazwyczaj tylko obejrzenia tkanki guza pod mikroskopem, więc szybka diagnoza nie jest niczym dziwnym - często patolodzy oceniają materiał śródoperacyjnie i na tej podstawie jest podejmowana decyzja o poszerzeniu zabiegu. Więcej czasu zajmuje np. ocena receptorów, bo do tego konieczne są odpowiednie odczynniki.

Pozdrawiam serdecznie

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Co dla mnie oznaczają wyniki badań?

Materiał skrojono i zbadano w całości pobierając 28 wycinków. W 14/28 wycinkach w licznych...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Wynik badania histopatologicznego - czy mogę prosić o przetłumaczenie?

Proszę o tłumaczenie: - I - II - Fibroadenoma intracanaliculare. Degeneratio myxoides stromalis....

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Gruczolak cewkowy małego stopnia

Proszę o zinterpretowanie otrzymanego wyniku badania histologiczno-patologicznego: "Adenoma...

lek. Tomasz Stawski Porady udziela lek. Tomasz Stawski specjalista chirurgii ogólnej.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij