Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Osoba, 14 lat Miałam ponad rok czasu wysoką bilirubinę, po przyjmowaniu preparatów wspomagających funkcję wątroby ******** i *********, spadła. Jednak kuracja trwała ponad rok, po kilku miesiącach zaprzestania brania leków, znów zrobiłam badanie i bilirubina znów jest sporo powyżej normy. Aspat i Alat cały czas są w normie. Co to może oznaczać?
 Redakcja abcZdrowie 74
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa Śródmieście

Witam!

Leki, które Pani przyjmowała wspomagały funkcjonowanie wątroby, po pierwsze przez przyspieszanie procesów usuwania toksyn i wpływ na przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów, po drugie przez przyspieszanie regeneracji uszkodzonych komórek. Preparaty te działają jedynie objawowo, co oznacza, że nie eliminują podstawowego problemu. Dlatego po zaprzestaniu ich przyjmowania poziom bilirubiny ponownie się podniósł.

Hiperbilirubinemia może występować w wielu chorobach wątroby. Aby móc zdiagnozować przyczynę, należy pogłębić diagnostykę. Sam poziom bilirubiny całkowitej niewiele mówi o przyczynach zaburzeń w obrębie tego narządu. Trzeba wykonać oznaczenia frakcji bilirubiny (całkowita, wolna, związana) oraz pozostałych enzymów biorących udział w przemianach wątrobowych i parametrów będących wykładnikami funkcjonowania wątroby.

Zwiększonemu poziomowi bilirubiny zwykle towarzyszą inne nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych lub obrazowych. Izolowana hiperbilirubinemia występuje rzadko. Aby ją rozpoznać, należy wykonać wiele badań, których wyniki były prawidłowe. Taki stan jest charakterystyczny dla hiperbilirubinemii czynnościowej.

To grupa chorób, w których występuje dziedziczny defekt enzymów, uczestniczących w wątrobowych przemianach bilirubiny. Jedynym objawem jest podwyższenie stężenia bilirubiny, któremu nie towarzyszy makroskopowe uszkodzenie wątroby lub przeszkoda w odpływie żółci z tego narządu. Mogą natomiast występować bóle głowy, zmęczenie, dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Niekiedy izolowana hiperbilirubinemia jest objawem uszkodzenia wątroby przez leki lub zwiększonego niszczenia krwinek czerwonych albo ich nieprawidłowej produkcji w organizmie.

Proponuję udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładniejszych badań i ustalenia przyczyny hiperbilirubinemii.

Podobne pytania

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500