Co oznacza wysokie ggtp, alt, ast?

Witam! Od jakiegoś czasu (od kilku lat) miałam lekko podniesione enzymy ALT (od 60 do 100 przy normie 0-40) i GGTP (ok. 100 przy normie do 60) a w USG nie było widać żadnych zmian. V i HBS i wszystko jest ujemne. Pięć miesięcy temu urodziłam dziecko w wyniku cesarskiego cięcia. W ciąży, o dziwo, wyniki wątrobowe były idealne, wszystkie mieściły się w granicach normy, jedynie badanie na toksoplazmozę okazało się dodatnie i przez pół roku brałam 3x po 3mln. jedn. R***. Po kilku miesiącach po porodzie powtórzyłam badania i okazało się, że ALT - ok. 200, AST ok. 100 a GGTP wynosi ok. 300. Moja dr hematolog-zakaźnik zaleciła mi przyjmowanie E*** i kontrolę za jakiś czas. Mogę tylko dodać, że do tego wszystkiego od kilku lat pojawiają mi się na skórze różowe łuszczące się plamki. Nie mam pojęcia co to może być.   Co to może być i jakie badania można jeszcze wykonać? Pozdrawiam Alime21.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Opisane odchylenia norm laboratoryjnych mogą występować w wielu jednostkach chorobowych.
Jednak gdy obraz usg jest w normie znaczną część możemy wykluczyć.

Podwyższony poziom tych enzymów może występować w przebiegu m.in. mononukleozy zakaźnej, po zabiegach chirurgicznych,chorobach wątroby i wielu innych.

Myślę, że jeżeli jest Pani pod opieką specjalisty-hepatologa nie ma się czym martwić, jedynie stosować się do zaleceń i regularnie kontrolować.

Pozdrawiam!