Co oznacza, że lewy przedsionek serca jest powiększony?

Jestem kobietą, mam 41 lat. Podczas robienia badań okresowych w pracy, w wyniku rtg klatki piersiowej wskazano na podejrzenie wady serca, gdyż było ono powiększone w wym. poprzecznym o konfiguracji zbliżonej do aortalnej. Zrobiłam echo serca, w którym stwierdzono powiększony lewy przedsionek, jak również prawidłową grubość mięśnia komór, czynność skurczowa zachowana, relaksacja prawidłowa, zastawki prawidłowe, osierdzie bez cech płynu. Opis badania : Lewa komora LVEDD=47mm, LVESD=27mm, IVS=11mm, LVPW=10mm, FS=43%, EF=70%. Masa mięśnia lewej komory 78,0g/m2. Prawa komora RVEDD=30mm, RVFWDD=mm. Lewy przedsionek LAD=49mm. Prawy przedsionek RAD=mm. Chciałabym, dowiedzieć się, co oznacza, że jest powiększony lewy przesionek. Czy są jakieś zagrożenia z tym związane? Nadmienię, że występuje u mnie otyłość. Dziękuję.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Serce jest narządem, na który składają się cztery jamy: 2 przedsionki i 2 komory. Powiększenie przedsionka oznacza, że objętość tej jamy jest większa niż norma. W Pani przypadku wymiar przedsionka to 49 mm, przy górnej granicy normy wynoszącej 40 mm.

Nie należy jednak zbytnio się tym martwić, dopóki nie daje to żadnych objawów. Proszę zaufać swojemu lekarzowi rodzinnemu, który, jeśli będzie to potrzebne, wdroży dalszą diagnostykę i ewentualne leczenie, a także ewentualnie skieruje do kardiologa.

Jest wiele przyczyn powiększenia przedsionka - jedną z częstszych jest niedomykalność bądź stenoza zastawki, znajdującej się pomiędzy przedsionkiem a komorą - w Pani przypadku osoba wykonująca badanie nie znalazła tej wady. Inną przyczyną powiększenia przedsionka może być nadciśnienie tętnicze, często współistniejące z otyłością. Dlatego warto zadać pytanie, czy choruje pani na nadciśnienie?

Pozdrawiam.