Co oznaczają bardzo liczne szczawiany wapnia w moczu?

Witam, ostatnio wykonałem badania moczu. Wyniki nie były zbyt pozytywne. Zmartwił mnie szczególnie poziom szczawianu wapnia w moczu.Co oznaczają bardzo liczne szczawiany wapnia w moczu? O jakim schorzeniu mogą świadczyć? A może są efektem spożycia niektórych pokarmów? Jeżeli tak to jakich? Czy z podwyższonym wynikiem szczawianu wapnia w moczu należy zgłosić się do lekarza? A może wystarczy odpowiednia dieta a sam wynik nie świadczy o niczym poważnym? Jeżeli jednak należy udać się na konsultacje, to jakie ewentualnie badania należałoby wykonać? Czy podwyższony poziom szczawianu wapnia w moczu może mieć negatywny wpływ na zdrowie? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 35 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Judyta Samul-Jastrzębska
61 poziom zaufania

Witam. Podwyższone stężenie szczawianów w moczu może wynikać z defektu metabolicznego lub ze spożywania dużej ilości pokarmów bogatych w te związki, takich jak szczaw, rabarbar, pomidory, papryka, kapusta, witamina C. Przesycenie moczu szczawianem wapnia sprzyja powstawaniu kamicy moczowej, dlatego warto powyższy wynik skonsultować z lekarzem, który w razie konieczności poszerzy badania o USG układu moczowego, Rtg czy urografię i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Na początek warto ograniczyć spożycie soli i białka zwierzęcego, pić wodę o niskim stopniu mineralizacji oraz dbać o właściwa masę ciała. Pozdrawiam

0
Tomasz Nęcki
71 poziom zaufania

Dzień dobry,

zwiększenie ilości szczawianów wapnia w moczu może wynikać z jakichś zaburzeń metabolicznych, ale i przyczyną tego stanu może być zwiększone spożycie szczawianów w diecie (przykładami pokarmów bogatych w tego rodzaju związki są szczaw, cytryna, burak i szpinak). Istotne jest to, czy poza odchyleniami w badaniach moczu istnieją u Pana jakiekolwiek dolegliwości, takie jak np. bóle w rzucie nerek, pieczenie podczas oddawania moczu czy utrudnione oddawanie moczu. Czy kiedykolwiek wystąpił u Pana napad kamicy, np. kamicy nerkowej? Czy choruje Pan na jakieś choroby przewlekłe? Czy zażywa Pan jakieś leki?

Podstawowym zagrożeniem, które bywa związane z nadmierną ilością szczawianów wapnia w moczu, jest ryzyko wystąpienia kamicy. Badanie moczu zostało u Pana zlecone zapewne z jakiegoś powodu, dlatego zarówno ze względu na to, jak i w związku z powyżej wspomnianym ryzykiem, jak najbardziej powinien się Pan udać do lekarza celem przeanalizowania uzyskanego wyniku.

Lekarz nie tylko będzie w stanie dokładnie ocenić otrzymany przez Pana wynik badania moczu, ale i będzie on mógł – w razie potrzeby – wydać Panu zalecenia co do odpowiedniego postępowania czy zalecić jakieś leczenie. W warunkach domowych powinien Pan przede wszystkim pamiętać o odpowiednim spożywaniu płynów – picie stosownej (sięgającej 2, a nawet więcej litrów) ilości wody dziennie zmniejsza ryzyko pojawienia się kamicy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty