Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Mężczyzna , 63 lata

Leczę dolegliwości jelitowe (wycięte trzy małe polipy podczas kolonoskopii). Zażywam D***, R***, D***, C*** c. Ostatnio z uwagi na występującą dosyć często zgagę przepisano mi C*** 40, który biorę raz dziennie od 7 dni (na czczo). Przed badaniem usg zażywałem przez kilka dni E***. Od kilku dni dopadły mnie straszne bóle w lewej części brzucha, promieniujące do pachwiny (czasem do jądra) oraz bóle w okolicy lędźwiowej, wskazujące na kamicę (?). Badania moczu nie wykazały niczego szczególnego. Czy te dolegliwości (bóle trudne do wytrzymania - nieco po dwóch dniach zelżały) mogą być spowodowane zażywaniem C***? (Dodatkowo nastąpiła przerwa w wypróżnianiu się - które przy stosowaniu C*** c stawało się coraz bardziej regularne). Zadaję to pytanie tą drogą, bo lekarz, u którego się leczę jest obecnie niedostępny.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Tomasz Stawski 82
Lek. Tomasz Stawski Chirurg, Jaworzno 82 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę

Wątpię, że dolegliwości takie jak Pan opisuje są związane z zażywaniem pantoprazolu (C***). Raczej nie opisuje się takich skutków ubocznych stosowania tego leku. Ból być może związany jest właśnie z kamicą nerkową (warto byłoby powtórzyć USG dróg moczowych - lepsze badanie w wykrywaniu kamicy niż badanie ogólne moczu, czasem badanie ogólne moczu w przypadku kamicy może być prawidłowe). Ból taki też może być związany z patologią w zakresie odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa (ucisk na korzenie nerwowe). Wskazane byłoby w takim przypadku jeszcze wykonać RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Oczywiście trzeba w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się z lekarzem, który dopiero po badaniu zadecyduje o dalszym sposobie postępowania.