Brązowe plamienia a przyczyna

Witam, mam 26 lat. Moje cykle miesięczne są nieregularne. Wynoszą (począwszy od ostatniego i wstecz) - ostatni - 34, a miesiące kolejno wstecz to 35, 33, 32, 31, 38, 33, 35, 35, 40, 34. Miesiączki trwają zwykle 6-7 dni. Czy taka rozpiętość cykli to normalne czy powód do obaw? W którym dniu mogę mieć owulację? Nie mam pojęcia jaką wybrać średnią cyklu owulacyjnego? Dodatkowo czasem zdarza mi się dziwne brązowe plamienie, między miesiączkami lub tuż przed i po miesiączce. O czym może świadczyć brązowe plamienie między miesiączkami? Czy coś jest nie tak? Czy powinnam iść do lekarza, żeby sprawdzić skąd się biorą te brązowe plamienia? Jaka może być przyczyna tych brązowych plamień. Przyznam, że właśnie to mnie najbardziej niepokoi. Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję. Serdecznie pozdrawiam Marzena.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Taka nieregularność w cyklach sama w sobie nie musi świadczyć o żadnych zaburzeniach, choć zwykle oczekuje się, że nie powinny one trwać dłużej niż 35 dni. Plamienia śródcykliczne trochę jednak niepokoją. Brązowe plamienie w okresie okołoowulacyjnym może być objawem owulacji- całkiem normalnym. Jeżeli jednak występuje poza owulacją, może świadczyć np. o hiperprolaktynemii (co pasowałoby też do długich, nieregularnych cykli) lub niedomodze (niewydolności) ciałka żółtego- stanie, w którym ciałko żółte wydziela zbyt mało progesteronu.
Myślę że bardzo dobrze byłoby udać się do ginekologa, który wykluczy zmiany organiczne (jak np. nadżerka, która także może być przyczyną krwawień/plamień) i zleci badania hormonalne (stężenie prolaktyny i progesteronu we krwi). Jednak nawet jeśli cierpi Pani na zaburzenia hormonalne, najprawdopodobniej jest Pani płodna- owulacje najprawdopodobniej pojawiają się. Przy nieregularnych cyklach rzeczywiście trudniej określić, kiedy występuje okres płodny, jednak jest to możliwe- najważniejszym objawem owulacji są bowiem zmiany w śluzie szyjkowym. W tym czasie staje się on bardziej obfity, często również przejrzysty i ciągnący. Ponieważ jest go też więcej niż w innych okresach cyklu, daje on wyraźne odczucie wilgotności w przedsionku pochwy.
O wyznaczaniu dni płodnych przeczyta Pani nieco więcej w odpowiedzi na inne pytanie: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne oraz w artykule w naszym serwisie: http://abcantykoncepcja.pl/na-czym-polegaja-naturalne-metody-antykoncepcji.
Teoretycznie, zasady wyznaczania okresu płodnego wg metody objawowo-termincznej (tej uznanej obecnie za najbardziej wiarygodną) znajdują zastosowanie tylko w przypadku kobiet, u których cykl miesięczny trwa nie dłużej niż 35 dni. Niektóre z informacji, jak te o charakterze zmian w śluzie szyjkowym, mogą jednak z pewnością być przydatne również dla Pani.
Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Przyczyn plamień pomiędzy miesiączkami może być wiele. Zazwyczaj plamienia te są skąpe i trwają do około 4 dni. Często takie plamienia mogą pojawiać się w środku cyklu lub wyprzedzać okres. Czasami plamienie pomiędzy miesiączkami wynika z fizjologii i nie powinno budzić niepokoju.

Szczególnie w okresie okołoowulacyjnym może wystąpić tzw. krwawienie okołoowulacyjne. Jest ono zjawiskiem fizjologicznym i spowodowane jest nagłym spadkiem stężenia żeńskich hormonów estrogenów w czasie owulacji. Krwawienie takie trwa do 4 dni, jest zazwyczaj skąpe i ustaje wtedy, kiedy wzrasta poziom progesteronu.

Krwawienia między miesiączkami, jeśli nie mogą być w sposób prosty powiązane z momentem owulacji są patologiczne i należy udać się z nimi do ginekologa w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Czynniki je wywołujące zależą od objawów dodatkowych, które towarzyszą krwawieniom. Jeśli np. krwawieniom towarzyszą obfite miesiączki, w takim wypadku mogą być one spowodowane mięśniakiem macicy. Jeśli natomiast towarzyszy im gorączka oraz silne bóle brzucha, w takim wypadku przyczyną może być zapalenie przydatków.
Poza tym plamienia między miesiączkami mogą pojawić się przy zażywaniu hormonów. Często pojawiają się w pierwszym okresie przyjmowania pigułek. Jeśli nie trwają dłużej niż 6 miesięcy, wtedy uważa się je za normalne. Jeśli się przedłużają należy zgłosić sie do lekarza ginekologa. Czasami przy przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych występują też tzw. krwawienia z odstawienia. Dochodzi do nich np. kiedy zapomniało się przyjąć dawki hormonów. Przy stosowaniu spirali krwawienia wynikają z podrażnienia dróg rodnych. Krwawienia podczas stosunku mogą być za to spowodowane nadżerką lub wynikać z mechanicznego podrażnienia. Plamienia mogą zdarzyć się również w ciąży i wtedy mogą wynikać ze zmian hormonalnych, zmęczenia lub krwawienia z pęcherza płodowego.
Cykl nie powinien trwać dłużej niż35 dni, jednak jego długość u każdej kobiety jest inna. W sprawie diagnostyki krwawień proszę zgłosić się do ginekologa.