Co oznaczają brązowe plamienia i bóle prawego jajnika?

Mam 19 lat, od roku współżyję ze swoim chłopakiem, przeważnie jest to stosunek przerywany. Od jakiegoś czasu odczuwam silne bóle prawego jajnika. W sierpniu byłam u ginekologa, który stwierdził, że wszystko jest w porządku i rzeczywiście ból jajnika po jakimś czasie zanikł. Przeważnie odzywa się, gdy przemarznę albo gdy zbliża mi się miesiączka.
Ostatnią miesiączkę miałam 27 listopada i trwała 5 dni, przeważnie występuje co 28-30 dni i trwa od 4 do 6 dni. Od pięciu dni mam brązowe plamienie, od wczoraj z odrobiną krwi. Kilka razy miało już miejsce takie plamienie z tym, że zawsze 2 dni przed lub po miesiączce.
Dodam tylko, że przy stosunku nie odczuwam żadnych boleści.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Pani objawy mogą sugerować przewlekłe zapalenie przydatków. Wskazuje na to przewlekły ból jajnika, nasilający się po wyziębieniu, jak i nieregularne krwawienia. Powinna Pani udać się do ginekologa, który spróbuje potwierdzić tę diagnozę i rozpocząć ewentualne leczenie.
Schorzenie to często zaczyna się od zakażenia bakteriami przenoszonymi drogą płciową jak chlamydia czy rzeżączka, a następnie do zapalnie zmienionych przydatków dostają się inne szczepy bakterii, przez co trudno o wyleczenie używając jednego antybiotyku.
Niestety nawet po wyleczeniu stan ten ma tendencję do powracania, gdyż uszkodzone tkanki są łatwym celem dla kolejnych ataków bakterii, które normalnie nie stanowią zagrożenia. Nieleczone zapalenie może doprowadzić do zrostów w jajowodach, a w konsekwencji bezpłodności, dlatego nie należy lekceważyć takich objawów.
W przypadku potwierdzenia diagnozy, równolegle do Pani, leczeniu powinien poddać się partner, tak by nie powodował nawrotów choroby podczas współżycia.
Pozdrawiam serdecznie!