Co oznaczają brązowe upławy z pochwy?

Witam, mam 26 lat, jestem kobietą. Urodziłam dziecko 11 miesięcy temu. Około 5 dni temu bolał mnie brzuch tak jak na miesiączkę, ale byłam po okresie więc trochę mnie to zastanawiało, a dzisiaj popołudniu zauważyłam ciemnobrązowe upławy, jakby bez zapachu. Okres miałam do 20.09.2010, nigdy wcześniej nie miałam takich upławów. Po urodzeniu dziecka okres mam nieregularny. Jeżeli chodzi o cytologię, to miałam ją w lutym tego roku i wynik był bardzo dobry. Proszę o informację co mogą oznaczać brązowe upławy? Czy mogą być efektem nieregularnej miesiączki po urodzeniu dziecka? A może to zupełnie coś innego z czym powinnam zgłosić się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Brązowe upławy są oznaką niewielkiego krwawienia z dróg rodnych.
Przyczyn takiego plamienia może być bardzo wiele. Może być ono wywołane nadżerką szyjki macicy (szczególnie po stosunku), polipem, mięśniakami macicy, infekcją czy też zaburzeniami hormonalnymi.

Jeżeli plamienia nie ustaną lub powtórzą się w kolejnym cyklu, trzeba udać się do lekarza ginekologa, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu ustali przyczynę zaburzeń i jeśli to będzie konieczne zleci odpowiednie leczenie.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

brązowe upławy mogą być spowodowane jakimś krwawieniem z dróg rodnych. Co jednak może stanowić ich przyczynę? Tutaj odpowiedzi jest bardzo dużo. Krwawienia mogą być spowodowane zakażeniem narządów rozrodczych, ale i mogą one być spowodowane przez obecność mięśniaków w obrębie macicy. Podłożem takich upławów mogą być również zaburzenia hormonalne, jak i mogą one pojawiać się w związku ze stosowaniem jakichś środków antykoncepcyjnych. Inną potencjalną przyczyną takich dolegliwości może być też obecność polipa w obrębie macicy.

Tak naprawdę aby więc stwierdzić, co stanowi przyczynę brązowych upławów, konieczne byłoby po prostu skonsultowanie się z ginekologiem. Jeżeli opisany problem wystąpił u Pani jednokrotnie, to nie musi (ale może) stanowić on powód do niepokoju. Korzystnie byłoby, gdyby przez jakiś czas uważnie obserwowała Pani swój stan zdrowia. Skupić należałoby się przede wszystkim na różnych dolegliwościach związanych ze schorzeniami układu rozrodczego, takimi jak np. świąd pochwy, pieczenie czy ból podczas stosunków i ból podbrzusza.

Wspomina Pani jednak o tym, że od momentu urodzenia dziecka Pani cykl miesiączkowy jest nieregularny. Biorąc pod uwagę ten właśnie aspekt, w połączeniu z doświadczanymi przez Panią upławami, najprawdopodobniej warto byłoby udać się do ginekologa. Specjalista w razie potrzeby wykona u Pani lub zaleci wykonanie odpowiednich badań, a jeżeli nie ma powodów do obaw, to ginekolog będzie mógł Panią uspokoić.