Co oznaczają poniższe wyniki USG piersi?

Witam i bardzo proszę o pomoc niżej przedstawiam opis USG piersi. KDZ sutka lewego z obecnością litego hypoechogenicznego nacieku o nie ostrych granicach 23/35/40mm. Obraz USG odpowiada Ca sutka lewego. W lewym dole pachowym liczne węzły chłonne zmienione rozrostowym o śred. do 13mm. Problem również dotyczy płuc, był odsączany płyn 1800mm. Tu poniżej opis: rozsiane zmiany ogniskowe w lewym polu płucnym, w prawym zaciemnienie pola dolnego i środkowego jednolite - płyn. Poniżej jeszcze przedstawiam opis jamy brzusznej. W prawym płacie wątroby trzy zmiany ogniskowe lite ,pojedyncza w płacie lewym. Największa zmiana podtorebkowo podprzeponowo w płacie prawym normoechogeniczne z hypo-otoczka o śred. 40mm. W górnym biegunie śledziony lub w nadnerczu lewym zmiana hypoechogeniczna otoczką - meta. Podopłuconowo liczne zmiany lite o charakterze meta śred. do 30mm.

Biopsja i mammografia, najprawdopodobniej, nie jest jeszcze zrobiona jutro te badania będą wykonane. To jest cały opis jaki posiadam problem dotyczy kobiety w wieku 60 lat nie wiem co dalej robić na wizycie powiedziano, że tylko chemioterapia, czyli że mama nie kwalifikuje się do operacji? Nie mam pojęcia co te nazwy oznaczają i co dalej robić jak się leczyć? Jakie są szanse na przeżycie? Bardzo proszę o kontakt, mam nadzieje, że wszystkie nazwy są prawidłowe, korzystam z serwisu pierwszy raz.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

KDZ to skrót od lokalizacji w piersi (kwadrant dolny zewnętrzny), w którym zlokalizowany jest guz. Choć zmiany znajdują się także w innych narządach (płuca, wątroba, nadnercza), wydaje się, że punktem wyjścia jest właśnie pierś czyli mamy do czynienia z rakiem piersi.

Niestety, z przykrością muszę stwierdzić, że nowotwór jest w bardzo zaawansowanym stadium. W związku z tym, że doszło do przerzutów do innych narządów jest to IV stopień zaawansowania (w skali od I do IV).

W tym stadium leczeniem z wyboru jest chemioterapia, ponieważ usunięcie guza z piersi nic by nie dało. Konieczne jest zadziałanie ogólnoustrojowe - z racji tego, że rak rozprzestrzenił się po organizmie.

Przed włączeniem leczenia wskazana byłaby biopsja.

Co do rokowania, to w każdym przypadku raka piersi jest poważne. Im bardziej zaawansowany rak tym szanse na wyleczenie spadają. Właściwie to powinien o tym porozmawiać z Państwem lekarz onkolog konsultujący Mamę, bo uważam, że takie informacje powinny być przekazywane osobiście.
Nie należy jednak tracić nadziei, czasami dzięki leczeniu można żyć z nowotworem jak z inną chorobą przewlekłą. Najważniejsze, że zapewnić pacjentowi dobry komfort życia, bez bólu i cierpienia.

Pozdrawiam serdecznie.