Centyle - co oznaczają i jak je rozumieć?

Witam, co to są centyle? Nigdy nie słyszałam o centylach, ale na lekcji ostatnio był poruszony ten temat. Szkoda, że nikt nie wytłumaczył nam jak odczytywać centyle i po co są strzałki w górę obok liczb. Centyle nie są chyba tak popularne, skoro dopiero teraz dowiaduję się o ich istnieniu. Ostatnio w szkole dostaliśmy kartki, na których zawarte były informacje m.in. o centylach. Nie bardzo wiem o co chodzi i jak rozumieć centyle. Mierzę 157,5cm a przy tej informacji znajduje się strzałka w górę i dziesiątką. Ponadto ważę 50,3kg a przy tym jest strzałka również w górę i dwadzieścia pięć. Czy centyle pokazują ile centymetrów jeszcze urosnę? Nie mam pojęcia jak mogę to rozumieć centyle. Więc proszę o wytłumaczenie co centyle oznaczają w moim przypadku. Ps. Mam 16 lat i jestem dziewczyną, jeżeli ma to jakieś znaczenie. Pozdrawiam.

Witaj,

siatki centylowe są to wykresy opracowane na podstawie ogólnopolskich danych. Mówią o tym, jak waga i wzrost dziecka wygląda w porównaniu z innymi dziećmi tej samej płci i w tym samym wieku.
Jeżeli masz 16 lat, jesteś dziewczyną, Twój wzrost 157,5 cm na siatkach centylowych znajdziesz powyżej 10 centyla. Oznacza to, ze trochę ponad 10% (strzałka do góry przy 10) dziewcząt w Twoim wieku ma wzrost taki jak Twój (innymi słowy - w losowej próbce 100 dziewcząt w Twoim wieku trochę ponad 10% będzie niższych).

Natomiast w przypadku Twojej wagi 50,3 kg na siatkach centylowych mieścisz się trochę poniżej 25 centyla (strzałka w dół przy 25) - oznacza to, ze mniej niż 25% dziewcząt w Twoim wieku ma wagę niższą niż Ty.
Zarówno Twoja waga jak i wzrost mieszczą się pomiędzy 10 a 25 centylem, czyli są w normie (poza normą są wartości powyżej 97 centyla i poniżej 3 centyla).

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska