Co oznaczają uszkodzenia I, II i III stopnia w badaniu MRI?

Witam, prawie 5 lat temu miałam skręcenie kolana, które w bardziej lub mniej dokuczliwy i bolesny sposób kilkakrotnie powracało. Po ostatnim razie (miałam zablokowany staw) dostałam od lekarza ortopedy skierowanie na rezonas. Wśród wyników jest kilka rzeczy, które mnie niepokoją i których do końca nie rozumiem. Oto one: - więzadło krzyżowe przednie o nieostrych obrysach, widoczne fragmentarycznie, z cechami rozwarstwienia - cechy uszkodzenia II stopnia (zerwania części włókien). Objaw PCL dodatni. Czy uszkodzenie II stopnia kwalifikuje się do operacji? Co mam rozumieć poprzez "objaw PCL dodatni"? Oznacza to uszkodzenie? Jeśli tak, to fragmentaryczne czy całkowite? - Pogrubienie i wzmożenie sygnału z bliższej części więzadła pobocznego bocznego - uszkodzenie I stopnia. O czym świadczy owe "pogrubienie i wzmożenie sygnału"? - w zakresie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej widoczna układająca się w płaszczyźnie czołowej szczelina pęknięcia - uszkodzenie III stopnia. Czy również jest koniecznośc operacji? Czy I stopień uszkodzenia sugeruje uszkodzenie "najlżejsze" czy też na odwrót - najbardziej poważne? Będę wdzięczna za odpowiedź. Oczywiście udam się z tym do lekarza, ale chciałabym już wiedzieć mniej więcej na czym stoję.

Pytanie zadane 22-06-2010r. o 18:10
 Redakcja abcZdrowie porady udziela Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.

Porada eksperta

Droga Pani!

Wynik rezonansu magnetycznego kolana przedstawiony powyżej wskazuje na przebyty uraz skrętny kolana, w wyniku którego doszło do:
1) naderwania więzadła krzyżowego przedniego (II stopień, uszkodzenie części włókien więzadła) - kwalifikuje się do rekonstrukcji operacyjnej więzadła,
2) naciągnięcie więzadła pobocznego strzałkowego (I stopień - cechy stanu zapalnego i mikrouszkodzeń, w MR w postaci pogrubień i wzmożonego sygnału) - nie kwalifikuje się do operacji,
3) uszkodzenie łąkotki z całkowitym jej pęknięciem (III stopień - świadczy o pęłnym pęknięciu i defragmentacji łąkotki) - kwalifikuje się do operacji laparoskopowego usunięcia uszkodzonej łąkotki.

O dalszym leczeniu decyduje lekarz ortopeda po dokładnym badaniu. W Pani przypadku na pewno konieczna będzie operacja.
Proszę być jednak dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Wynik badania MR kręgosłupa

Witam, mam 41 lat. Od 10 lat mam bóle pleców miedzy łopatkami, bardziej pod prawą...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
Protruzja w badaniu MR

W badaniu MR stwierdzono u mojego 28-letniego syna. Obecność protruzji tarcz międzykręgowych...

lek. Tomasz Stawski Porady udziela lek. Tomasz Stawski specjalista chirurgii ogólnej.
Czy naczyniak jest groźny?

W wynikach rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego wykryto u mnie naczyniaka w trzonie...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Czy można wykonać rezonans magnetyczny, gdy mam metalowy mostek w zębie?

Witam, mam 32 lata, dostałam skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Moje...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij