Co oznaczają wyniki badania USG dopochwowego i uzyskane wartości hCG?

Witam! To jest moje poprzednie pytanie "Witam, ostatnią miesiączkę miałam 28.02.2013 r. 16.04.2013 r. zrobiłam test ciążowy, wyszedł pozytywny, żeby się upewnić powtórzyłam go. 17.04.2013 r. poszłam do swojego ginekologa, zrobił mi USG, stwierdził że macica jest pusta, ale widzi coś na lewym jajniku. Stwierdził, że może to być ciąża pozamaciczna. Skierował mnie do szpitala. W szpitalu zrobili mi USG i test beta HCG. Lekarka, która mnie badała, stwierdziła że na jajniku jest malusia niegroźna torbiel, a w macicy nic nie widać. Z testu beta HCG wynikało, że jestem w ciąży, ale bardzo wczesnej, bo dopiero 2-3 tydzień. Od 18.04.13 r. leżałam w szpitalu, dostawałam tylko luteinę, nic mnie nie bolało, czułam się świetnie, oprócz tych mdłości wszystko było ok. 23.04.13 r. powtórzyli mi USG i lekarka powiedziała, że już widać w macicy malusi pęcherzyk. :) Powtórzyli mi też beta HCG, ale niestety na wynik muszę czekać do piątku. Stwierdziłam, że dłużej nie wytrzymam w szpitalu i wypisałam się na żądanie. Lekarz, który mnie wypisywał zajrzał tylko do mojej karty i od razu zaczął mnie przekonywać, żebym została, bo coś może się stać. Zaczął mi gadać, że jest podejrzenie ciąży pozamacicznej, że jeśli już jest normalna ciąża to może być martwa. Nie wiem co o tym wszystkim myśleć, każdy lekarz w tym szpitalu gada coś innego. Poradźcie mi proszę, co mam robić. :( "

Mam już wyniki badan przeprowadzonych w szpitalu: B-HCG: 918,20 mlU/ml; USG T.V: /18.04.13r./ macica jednorodnej echogeniczności, przodozgięta, endometrium grubości 0,923 cm. W rzucie lewych przydatków hypoechogeniczny twór o wymiarach: 2,36 x 2,40 cm (torbiel?). Zatoka Douglasa wolna. USG T.V: /23.04.13r./ macica w przodozgięciu o wymiarze AP=4,33 cm z endometrium grubości 1,19 cm. W jamie macicy obszar hypoechogeniczny o wymiarze 0,8 cm, mogący odpowiadać pęcherzykowi ciążowemu. W rzucie lewych przydatków twór hipoechogeniczny o wymiarach 1,96 x 2,03 cm. Prawe przydatki prawidłowej struktury i wielkości. Zatoka Douglasa wolna. Dostawałam dwa razy dziennie luteinę. Proszę o udzielenie odpowiedzi. :)

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Jakościowe oznaczenia hCG (wynik podawany jako "dodatni" lub "ujemny") stanowią podstawowe badanie w celu potwierdzenia ciąży. Oznaczenia ilościowe (wynik podawany jako wartość liczbowa), zwane również beta hCG, podają dokładną ilość hCG we krwi. Badanie może zostać zlecone jako pomoc w rozpoznaniu ciąży pozamacicznej, rozpoznaniu i monitorowaniu ciąży zagrożonej lub też w celu monitorowania stanu kobiety po samoistnym poronieniu.

Ilościowe oznaczenie hCG może również zostać zlecone w celu rozpoznania choroby trofoblastycznej, nowotworu jądra (mężczyzn) lub jajnika z komórek rozrodczych. Badanie to powinno być wykonywane w stałych odstępach czasu celem kontroli skuteczności leczenia powyższych schorzeń oraz wczesnego wykrycia ewentualnego nawrotu nowotworu. Jakościowe oznaczenie hCG z próbki moczu lub krwi zleca się nawet już po 10 dniach po dacie spodziewanej miesiączki, jeżeli pacjentka chciałaby dowiedzieć się czy jest w ciąży (niektóre metody pozwalają na wykrycie hCG jeszcze wcześniej, na tydzień po zapłodnieniu).

U niektórych pacjentek wykonuje się kilka ilościowych oznaczeń hCG z krwi w okresie kilku dni, w celu wykluczenia ciąży pozamacicznej lub w celu monitorowania stanu zdrowia kobiety po samoistnym poronieniu. Dla tego oznaczenia nie ustalono standardowych zakresów referencyjnych. Ze względu na to, że wartości referencyjne zalezą od wielu czynników takich jak: wiek, płeć, badana populacja, metoda oznaczenia, wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mają różne znaczenie w różnych laboratoriach. Wynik powinien zawierać zakres referencyjny dla konkretnego oznaczenia.

U kobiet nie będących w ciąży poziom hCG w surowicy krwi jest niski (poniżej 5 mU/ml). W ciągu pierwszych 6 tygodni ciąży stężenie hCG we krwi podwaja się co dwa dni. To bardzo ważne by zwrócić uwagę właśnie na taki wzrost tego parametru. W przypadku ciąży pozamacicznej czas podwajania stężenia jest zazwyczaj wydłużony. W ciąży zagrożonej czas ten również często jest dłuższy, a stężenie hCG może być niższe aniżeli w ciąży prawidłowej. Poziom hCG gwałtownie obniża się w wyniku poronienia. Jeżeli jednak nie spada on do wartości śladowych, może to oznaczać, że w organizmie nadal obecne są tkanki wytwarzające hCG, które należy usunąć.

Badania wykonywane w zbyt wczesnym stadium ciąży, przed wystąpieniem odpowiedniego stężenia hCG mogą skutkować wynikami fałszywie ujemnymi. Podobnie oznaczenia hCG w bardzo rozcieńczonym moczu mogą dawać wyniki fałszywie ujemne dlatego przed oddaniem próbki moczu do badania pacjentka nie powinna spożywać dużych ilości płynów. Obecność krwi lub białka w moczu może powodować uzyskanie wyników fałszywie dodatnich.

Ze względu na wywiad i przedstawione przez Panią wyniki badań USG muszę powiedzieć, iż koniecznie musi Pani znajdować się pod ciągłą opieką lekarską do czasu wyjaśnienia sprawy. Jeżeli okaże się, że ciąża rozwija się prawidłowo, wtedy można "zmniejszyć" opiekę. W USG lekarz widział torbiel lub pęcherzyk płodowy, co mogłoby wskazywać na ciążę pozamaciczną. Jednak nie można tego jednoznacznie stwierdzić bez osobistego badania. By najbardziej precyzyjnie określić z czym mamy do czynienia konieczne jest monitorowanie przyrostu beta HCG, o czym wspominałem wcześniej. Stąd też Pani pobyt w szpitalu jest jak najbardziej wskazany.