Co po kuracji boreliozy?

Mam 24 lata. Od 3 miesięcy zaczęły się u mnie następujące objawy: opuchnięcie palca u nogi, następnie ból w kolanie, ból mięśni pleców, sztywnienie palców u rąk i nóg. Nie miałem rumienia, nie przypominam również sobie ugryzienia kleszcza. Nie miałem innych objawów poza stawowo-mięśniowymi.

Piątego listopada wykonałem badania na boreliozę ELISA po sugestii lekarza rodzinnego, oto wyniki: IgM – 60,6 Ru/ml – wynik ujemny <16 Ru/ml, wynik wątpliwy: 16 – 22 Ru/ml, wynik dodatni >22 Ru/ml, IgG – 5,24 Ru/ml – wynik ujemny <16 Ru/ml, wynik wątpliwy: 16 – 22 Ru/ml, wynik dodatni >22 Ru/ml. Została u mnie zastosowana kuracja antybiotykowa + osłona 2x1 przez 30 dni. W trakcie brania antybiotyków, opuchlizna ustąpiła, zmalał również ból, jednak nie całkowicie.

Obecnie pozostało mi 5 dni do zakończenia kuracji jednak nadal odczuwam, co prawda zmniejszone, objawy. O czym to może świadczyć, czy zastosowana kuracja jest odpowiednia? Czy od razu zrobić ponowne badania i udać się do lekarza, czy odczekać jakiś czas?

Wyniki przeciwciał mogą sugerować świeże zakażenie boreliozą, ale dla potwierdzenia powinien być wykonany test Western blot. Badania serologiczne mają dość niską swoistość.

Otrzymał Pan leczenie właściwe dla boreliozy wczesnej. Proszę dokończyć kurację, a ewentualnie utrzymujące się jeszcze w niewielkim stopniu objawy po jej zakończeniu, mogą wynikać z tzw. zespołu poboreliozowego lub istnienia innej, niezdiagnozowanej przyczyny dolegliwości.

W razie niepokoju, nasilenia objawów po zakończeniu kuracji proszę zgłosić się do lekarza. Nie monitoruje się przebiegu leczenia i odpowiedzi na nie badaniami serologicznymi, ważne są objawy kliniczne.