Co powinnam zrobić by schudnąć, jaką dietę zastosować?

Witam. Mam na imię Karolina mam 14 lat. Ważę 60 kg przy moim wzroście ok. 165 cm, z tym, że wyglądam na dużo więcej kilogramów. Aktywność fizyczna.... jest taka przeciętna, nie robię nic szczególnego, ale też nie jest tak, że nigdy nic nie robię. Jestem gotowa, a wręcz chętna by to zmienić i ćwiczyć dużo więcej (tylko też nie jestem pewna co powinnam robić :/)... W mojej rodzinie występuje u niektórych nadwaga. Nie stosowałam wcześniej żadnych diet... Mój przykładowy jadłospis? Taki chyba zwyczajny... Śniadanie (między 6:00 - 6:45): kanapka z dżemem lub serem + ew. herbata(rano, gdy nie jestem obudzona nie mam zbytnio apetytu i czasami jej nie zjadam, dlatego też chciałabym robić sobie śniadania idealne dla mnie bo wtedy jestem pewna że je zjem, gdyż już się obudzę robiąc je ;) ) Drugie śniadanie (czasami) (między 10:00 - 11:40): kanapka z serem Obiad (około 16:00): tu bywa różnie, zwykle jest to zupa (np. rosół) i jakieś mięso (np. wołowina, kurczak, czasami indyk) z ziemniakami lub ryżem + sok Kolacja (między 20-22): jakaś mała kanapka, czasami parówki + ew. sok lub herbata. Chciałabym się także dowiedzieć ile kalorii dziennie powinnam "spożywać"...I co powinnam jeść, a czego nie... Proszę o pomoc, Karolina

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 22,05 i znajduje się między 75 a 90 percentylem. Taki wynik oznacza, że Twoja masa ciała jest prawidłowa. Jednak często BMI w tym przedziale, określane jest to jako tendencja do nadwagi.

Powinnaś więc zmienić swój jadłospis jakościowo, bez przechodzenia na dietę wymagającą liczenia kalorii i ważenia porcji żywności.

Twoja podstawowa przemiana materii wynosi 1480 kcal, jednak wynik ten należy pomnożyć przez współczynnik aktywności fizyczynej (dla umiarkowanej wynosi on 1,2).

Ze swojego jadłospisu wyklucz słodycze, słone przekąski, chipsy, paluszki itp., słodkie gazowane napoje, produkty typu fast-food (hamburgery, hot-dogi, zapiekanki, frytki itp.), tłuste i smażone potrawy.
Opisany przez Ciebie jadłospis zawiera kilka błędów. Powinnaś wykluczyć z codziennego jedzenia dżemu, sera żółtego, tłustej zupy jaką jest rosół oraz parówki. Produkty te zamień na chude mięsa, zupy warzywne (bez wywaru mięsnego), sery białe twarogowe oraz mleko. Na śniadanie spożywaj płatki na mleku - owsiane, żytnie, jęczmienne lub inne nie zawierające cukru, syropu skrobiowego, słodu lub innych słodkich dodatków. Włącz do swojego menu dużą ilość warzyw.
Postaraj się jadać 5 posiłków dziennie, pamiętając zawsze o I i II śniadaniu oraz aby kolacja było ok 3 godzin przed snem.

Zapoznaj się także z artykułami nt. aktywności fizycznej - www.abccwiczenia.pl
Polecam przeczytanie artykułów
http://portal.abczdrowie.pl/drugie-sniadanie-dla-dzieci
http://portal.abczdrowie.pl/przepis-na-idealne-sniadanie
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-odchudzajaca-dla-dzieci
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-z-nadwaga

Pozdrawiam