Ból pod mostkiem
Mam 34 lata i od półtora roku doskwiera mi ból pod mostkiem. Jak lekko nacisnę na końcówce mostka, to bardzo boli. Mieszkam w Wielkiej Brytanii i lekarze nie mogą postawić żadnej diagnozy i nie wiedzą dlaczego pojawia się ból pod mostkiem. Miałem robione usg brzucha i nic, prześwietlenie klatki piersiowej i nic, dwa razy endoskopię, bo myśleli, że mam wrzody i brałem tabletki (O*** 30 mg) i po tym badaniu wszystko było ok, a ból pod mostkiem jak był tak jest. Robili mi masę badań z krwi i nic, wszystkie badania bardzo dobre. Następny lekarz powiedział, że ból pod mostkiem to wynik stresu i mam pojechać na jakąś wycieczkę, ale mnie to zdenerwowało. Nie mam stresującej pracy, nic nie dźwigam ciężkiego. Jak się trochę poschylam, to później zaczyna ból pod mostkiem, a dokładnie zaczyna mnie boleć w klatce piersiowej i jak biorę większy wdech to też boli. Dzisiaj w pracy miałem dwa razy silne skręty w klatce piersiowej około 30 sek., aż mi łzy poszły z oczu, taki ból pod mostkiem, a później lekkie pieczenie na środku mostka.Teraz mam często jakieś dziwne wzdęcia. Staram się dużo nie najadać, żeby mi tam nie uciskało. Często biorę tabletkę przeciwbólową (C*** 30 mg) i mi pomaga na ból pod mostkiem. Nie wiem co mi jest, martwię się tym. Może to jest jakaś przepuklina podmostkowa? Niekiedy zdarza mi się kłucie w sercu i to dosyć mocno, ale tylko chwilę i puszcza ból. Jakie badania na ból pod mostkiem można mi zaproponować oprócz tych, które opisałem na wstępie? Tutaj w Anglii to trzeba iść z diagnozą do lekarza, bo inaczej porażka. Z góry dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
Dlaczego na otrzymanie przeszczepu trzeba tak długo czekać?
Polska transplantologia nieustannie się rozwija, ale wciąż trzeba bardzo długo czekać na przeszczep organu. Dlaczego tak się dzieje? Obejrzyj filmik i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.
Witam!
Opisane objawy sugerują przepuklinę rozworu przełykowego. Taka zmiana powinna być widoczna w gastroskopii. Dziwne jest to, że badanie endoskopowe nic nie wykazało, ale jeśli stosowanie O*** przyniosło ulgę, to przyczyna jest gastrologiczna. Jeśli nie to przyczyną może być stan zapalny stawów mostkowo-żebrowych. W takiej sytuacji potrzebne są tylko leki o działaniu przeciwzapalnym-przeciwbólowym i unikanie ruchów narażających zmienioną okolicę na dodatkową pracę i ruch, czyli odpoczynek. Ta przyczyna jednak jest również średnio prawdopodobna ze względu na przewlekły przebieg. Jeśli wykonane badania były w normie to trudno będzie postawić dokładne rozpoznanie. Proponuję skonsultować problem ponownie z gastroenterologiem/chirurgiem, a jeśli po wdrożonym leczeniu nie będzie poprawy to proponuję skonsultować problem z psychiatrą. Czasami różnorodne dolegliwości są spowodowane zaburzeniami nerwicowymi. Pozdrawiam serdecznie!