Co powoduje czerwoną i swędzącą skórę wokół ust?

Witam! Ok. półtora roku temu, jakiś czas po urodzeniu dziecka, zauważyłam wzmożoną suchość ust, która objawiała się swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry. Rejon poszerzał się ponad górną i dolną wargę, skóra bardzo swędziała. Ulgę przyniosło sporadyczne smarowanie maścią Clobederm. Niestety stany te powracają i nie pomaga stosowanie wazeliny, tłustych emulsji itp. Ok 5 miesięcy temu pojawiło się kilka czerwonych plam na dłoniach oraz suchość pomiędzy palcami. Skóra raczej się nie łuszczy, ale stan potrafi się zaostrzyć i skóra jakby "pęcznieje". Natłuszczanie rąk wszelkimi możliwymi kremami, oliwa nie pomaga. Dzisiaj zastosowałam linomag, a w nocy obudziło mnie potworne swędzenie rąk. Kilka lat temu leczyłam skórę na pośladkach i stwierdzono egzemę endogenna. Czy mój obecny stan może być w jakiś sposób powiązany? Swędzenie ust i dłoni jest czasem tak silne, że najchętniej tylko bym drapała te rejony, ale skutek po jest opłakany, więc bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią objawy rzeczywiście mogą mieć charakter alergiczny. Mniej prawdopodobne jest infekcyjne tło objawów.

Przyczyną może być wiele czynników, bardzo często powodem są stosowane kosmetyki i preparaty.
Podstawą leczenia jest eliminacja albo unikanie w jak największym stopniu czynnika powodującego nasilenie dolegliwości. Bardzo ważna jest obserwacja co powoduje nasilenie dolegliwości.
Jeżeli nie jest Pani w stanie określić co może dolegliwości powodować warto zastanowić się nad rozszerzeniem diagnostyki i wykonaniem testów alergicznych w celu wykrycia przyczyny dolegliwości. Jeżeli zostanie ustalony czynnik powodujący zmiany na pewno łatwiej będzie go unikać.

Testy może wykonać alergolog lub czasami dermatolog.

Pozdrawiam