Co powoduje plamy na języku u dziecka?

Witam! Mam pytanie w sprawie plam u dziecka (5 lat), które pojawiły się na języku. Plamy te są koloru czerwonego a czasami mają obwódkę białą. Plamki te moje dziecko ma od kilku miesięcy. Byłam u kilku lekarzy i stwierdzili że to może być normalne, jak dla mnie to nie jest wcale normalne, ponieważ moja córka nigdy tego nie miała i jestem tym bardzo zaniepokojona. Przecież to nie może być normalne. Czytałam trochę na temat plamek na języku w internecie, wychodzi na to że ma grzyba - gronkowiec, ale skąd to miałoby dziecko. Badania miała córka robione wszystkie i okazało się że ma bardzo dobre wyniki. Dziękuję i czekam na jakąś pomoc, bo jestem bezradna .

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią zmiany u dziecka mogą być spowodowane przez obecność grzybów , najczęściej Canadida albicans.

Grzyb ten fizjologicznie występuje w obrębie jamy ustnej, jednak w niektórych sprzyjających dla niego warunkach powoduje powstawanie zmian. Dzieje się tak na przykład w wyniku spadku odporności, podczas antybiotykoterapii, infekcji.

Czasami alergia bywa przyczyną powstawania dolegliwości - proszę zwrócić uwagę czy jest jakiś czynnik, który nasila powstawanie zmian.

Dolegliwości mogą również występować w przypadku niedoboru witamin lub żelaza.

Zachęcam do ponownej wizyty u pediatry, bez obejrzenia zmian nie ma możliwości postawienia rozpoznania i zalecenia leczenia.

Pozdrawiam