Co powoduje silny ból lewej ręki?

Witam! Pytanie moje dotyczy taty 56 lat. Od 3 miesięcy odczuwa bardzo silny ból lewej ręki, wcześniej bolała lekko z przerwami ok. rok. Był na wizycie u neurologa i ortopedy i obaj lekarze zalecili rehabilitację. Były wykonane badania RTG ręki i rezonans magnetyczny kręgów szyjnych, ale nic nie wykazały wszystko ok. Ręka po rehabilitacji boli jeszcze bardziej. Tata udał się do kolejnego ortopedy, który zasugerował, że może to być związane z nowotworem płuc i zalecił RTG klatki piersiowej i lewego barku. Podał blokadę w rękę. Ból po 24 godzinach zmniejszył się, ręka drętwieje głównie palec wskazujący a przy jakimś nieodpowiednim ruchu ciała, szyi ból przez chwile jest bardzo silny, po czym przy odwróceniu głowy w stronę prawą ból odpływa od palca do barku, zostaje odrętwienie. Wracając do RTG wynik: Opis z dnia 01.07.2011 - W polu dolnym płuca lewego i w okolicy bieguna dolnego wnęki prawej ognisko zmian bliznowato-włóknistych. Poza tym płuca powietrzne miernie rozedmowe. Serce odp. do wieku. Drobne zwapnienia w obu wnękach. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Bark - umiarkowanie zaznaczony zanik kostny w obrębie kości tworzących staw barkowy lewy, szczególnie w okolicy guzka większego ok. ramiennej lewej. Szpara stawu barkowego lewego jednakowej szerokości, staw barkowo-obojczykowy lewy szeroki. Wyniki z morfologi krwi są w normie. Proszę o odpowiedź, skąd ten silny ból ręki i czy z RTG klatki i barku można mieć podejrzenia choroby nowotworowej, czy są w opisie jakieś słowa sugerujące, że coś się dzieje. Na wizytę kolejną tata ma zgłosić się za tydzień, ale jak sam sobie opisy przeczytał to opowiedział najgorszy scenariusz. Jesteśmy przerażeni co się dzieje, być może wystarczy trafić w końcu do odpowiedniego specjalisty. Tata nie miał wypadku, jedyny powód, który przypuszczamy to tata często przesuwał i podnosił bardzo ciężkie urządzenia, tak jak np. maszyny produkcyjne. Poza tym jest zdrowym i silnym człowiekiem i na nic nie narzeka. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Niestety w Pani zapytaniu jest wiele niedomówień, które utrudniają udzielenie odpowiedzi na Pani pytanie. Wspomniała Pani, że tata był na wizycie u neurologa i ortopedy i jednoznacznie została zlecona rehabilitacja. Nie pisze Pani nic na temat wykonanych badań (a zapewne było ich co najmniej kilka) i rozpoznania specjalistów.
Przytoczone wyniki badań nie świadczą o chorobie nowotworowej. Zmiany bliznowato-włókniste mają charakter przewlekły, świadczący o starych, wyleczonych zmianach w miąższu płuc. Czy tata pali? Jeśli tak, to znamy już przyczynę zmian rozedmowych.
W zdjęciu przeglądowym barku występuje ognisko zaniku kostnego. Niestety sam opis nie jest miarodajny, dlatego zawsze konieczne jest obejrzenie zdjęcia. Zanik kostny najczęściej związany jest z chorobą metaboliczną kości, np. osteoporozą.
Na koniec chciałabym podkreślić niezastąpioną rolę osobistego badania pacjenta. Żaden lekarz nie podejmie się stawiania diagnozy bez możliwości obejrzenia chorego. W przypadku dolegliwości bólowych w obrębie kończyn konieczne jest pełne badanie, które umożliwi obejrzenie ręki (jej unaczynienia, ruchomości w różnych płaszczyznach,unerwienia) oraz zbadanie odruchów. Konieczne jest również wykluczenie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, które także może objawiać się silnym bólem kończyny górnej.
Pozdrawiam