Co powoduje wzdęcia i biegunkę po jedzeniu?

Witam serdecznie! Byłem u gastrologa w tej sprawie. Mam następujące objawy: po zjedzeniu potraw smażonych na oleju, innym tłuszczu lub odgrzewanych mam wzdęcia i biegunkę. Dzieje się tak również w przypadku jedzenia na mieście i tu w zasadzie przy każdej potrawie. Zwróciłem też uwagę na to, że problemy te nasilają się w momencie, kiedy jest większy stres w pracy. Jestem osobą niepalącą, pijącą alkohol w normalnych ilościach - powiedzmy lampka czerwonego wina co 2 dni, mam 39 lat. Najpierw pojawia się bardzo szybko wzdęcie, potem ból napierający chyba w jelicie i zaraz po tym biegunka. Po załatwieniu się występują jeszcze lekkie wzdęcia, a potem wszystko przechodzi. W dalszym ciągu mam apetyt i chęć do jedzenia, również tej samej potrawy. Nie tracę wagi, ważę 85 kg przy wzroście 183 cm, więc wszystko jest ok. Proszę o wsparcie, co powinienem z tym zrobić?

Nie opisał Pan konkretnie, co Panu zalecił gastroenterolog (czy raczej nic Panu nie zalecił?). Objawy mogą wskazywać np. na przewlekłe zapalenie trzustki z nietolerancją tłuszczów jaka wtedy występuje (chociaż z uwagi na Pana tryb życia jest to wątpliwe). W takim wypadku warto byłoby wykonać badanie krwi na aktywność amylazy i lipazy we krwi, ocenić zawartość tłuszczów w stolcu oraz wykonać USG jamy brzusznej. Bardziej te objawy, włącznie ze stylem życia jaki Pan prowadzi, wskazują na zespół jelita drażliwego. W takim przypadku włącza się odpowiednie leki normujące pracę jelit, trzeba zmienić tryb życia na bardziej ustabilizowany i prozdrowotny, odpowiednia dieta w zależności od objawów, nawet jak będzie potrzeba trzeba włączyć leki uspokajające. Najlepiej, aby o dalszym postępowaniu zadecydował gastroenterolog.