Co powoduje wzdęcia u 5-miesięcznego dziecka?

Moja 5-miesięczna córka ma problemy z brzuszkiem i wzdęciami, ciągle się spina i jest ciągle marudna. Po jedzeniu dużo razy beka, zdarza się nawet, że po 4 godzinach ona ciągle beka a zaraz ma jeść następną butelkę. Czy mogę jej już wprowadzić nowe produkty jeżeli ma problemy z brzuszkiem czy to jej nie zaszkodzi bardziej? Chciałabym się też dowiedzieć, czy jak jest kolka to skończy się po 6 miesiącach, czy kolka może trwać dłużej i jakie mogłabym zrobić jej badania wykluczając inne dolegliwość. Pozdrawiam i dziękuję za radę:)
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Jeżeli chodzi o kolkę jelitową u niemowląt to zazwyczaj maksymalne nasilenie objawów następuje ok. 6 tygodnia życia i trwa rzeczywiście do 5-6 miesiąca. Objawia się napadowym niepokojem i długotrwałym, trudnym do ukojenia płaczem i nadmiernym krzykiem. Inne objawy to: zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóg, oddawanie gazów.

Nieraz nadmierne odbijanie może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Mogą być też nieraz takie objawy, jako nietolerancja na jakieś składniki spożywane przez mamę, albo nietolerancja laktozy. Dlatego warto zgłosić się na konsultację do pediatry, który po rozszerzeniu wywiadu i zbadaniu malucha, będzie mógł ocenić, jaka przyczyna opisywanych dolegliwości, jest najbardziej prawdopodobna.

Optymalnym czasem wprowadzania nowych pokarmów jest 5-6 miesiąc życia. Należy pamiętać by robić to w odpowiedniej kolejności i najlepiej jeden nowy produkt na tydzień. Po wspomnianej konsultacji z lekarzem, będzie można podjąć decyzję, czy zmieniać już dietę. W takich przypadkach zawsze na bieżąco się obserwuje, jak na nowe produkty reaguje dziecko, czy mu służą i po co najlepiej sięgać.

Serdecznie pozdrawiam!