Co robić, aby dobrze spać?

Mam depresję i nie mogę spać. Często nie śpię wcale lub tylko kilka godzin, a to jest dla mnie za mało, ponieważ praca moja wymaga ciągłego wysiłku i po południu padam ze zmęczenia. Staram się w miarę czasu uprawiać sport, dwa razy w tygodniu po 2 godziny. Z chęcią bym robił to częściej, ale nie mam na to sił. Czy wysiłek fizyczny może powodować takie objawy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niestety, depresja sama w sobie powoduje zaburzenia snu, więc można sądzić, że u Pana problemy ze snem są przyczynę wtórną. Dlatego przede wszystkim skupiłabym się na leczeniu depresji, czy kontroli, jeżeli jest leczenie, czy jest skuteczne - ale to oczywiście możłiwe jest tylko u specjalisty.

Jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny, to jest on bardzo wskazany w obydwu schorzeniach, tylko trzeba pamiętać, by nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem, a najlepiej kilka godzin przed położeniem się spać. Ważne jest, by codziennie udawać się na odpoczynek o tej samej porze i starać się też tak samo wstawać. Dobrze jest, gdy w sypialni temperatura jest troszkę niższa niż w innych pomieszczeniach w domu. Oprócz tego ważna jest prawidłowa higiena snu, tj. unikanie drzemek w dzień, picia kawy i napojów energetyzujących przed snem (w tym ciepłej czekolady, herbaty), picia alkoholu i palenia papierosów przed snem.