Co robić, gdy mąż zdradza ze swoją byłą?

Witam, od 3 lat jestem w związku, a od 8 miesięcy jesteśmy małżeństwem. Dwa miesiące temu odkryłam, że mój mąż zdradza mnie ze swoją ex sprzed lat. Zawsze mówił, że ona była beznadziejna, że humorzasta, kapryśna, że było im źle w łóżku, dlatego ten związek trwał tylko 6 m-cy. A tu proszę niespodzianka. Piszą sprośne wiadomości, on jej pisze, że tęskni, umawia się z nią. Od kiedy o tym wiem (ale on nie wie, że ja wiem) jest sielanka w domu. W kółko mówi jak mnie kocha, jaka ważna dla niego jestem, a ja jemu itd., a potem znów z nią pisze, że tęskni i umawia się z nią. Początkowo sądziłam, że to moja wina, ale teraz jest tak dobrze, a to trwa nadal i według tego co piszą, to on nie chce tego zakończyć. Nie wiem co z tym zrobić. W jej oczach przedstawia mnie jako tą złą, beznadziejną. Nie wiem co mam robić. Czy jest jakaś szansa by on się zmienił? Ten romans trwać będzie zawsze...

Witam Panią serdecznie!

Przedstawiona sytuacja jest bardzo trudna i stresująca przede wszystkim dla Pani. Z tej przyczyny nie powinna Pani tkwić w obecnym położeniu, każde rozwiązanie będzie lepsze od niepewności. Obecna sytuacja jest niedopuszczalna i nie można pozwolić by trwała dłużej.

Niestety nie wiem, jakie są powody postępowania Pani męża, podejrzewam, że Pani również nie posiada tej wiedzy. Jedyną osobą, która mogłaby nam je przedstawić jest właśnie Pani partner. Z tej przyczyny bardzo ważne jest to by szczerze z Nim porozmawiać. Jeśli Pani nadal darzy męża uczuciem i jeśli On również zadeklaruje, że Panią kocha i chce naprawić swój błąd wówczas zmiany są możliwe. Jeśli jednak zabraknie tu szczerych intencji i chęci do walki wówczas niestety niewiele się już da zrobić. W takiej sytuacji powinna Pani zawalczyć o samą siebie i swoją przyszłość być może u boku innego mężczyzny. Załóżmy jednak ten bardziej optymistyczny scenariusz, czyli że będą Państwo próbowali naprawić swój związek. Sądzę, że bardzo pomocna w tej sytuacji byłaby terapia dla par. Zdrada zawsze ma jakąś przyczynę i aby zapobiec jej w przyszłości trzeba ją znaleźć. Wspólne spotkania z psychologiem pomogą Państwu nauczyć się prowadzenia szczerych rozmów, nauczą Państwa otwartości, dzięki której podobne sytuacje nie powinny już się zdarzać w przyszłości. Jednak tak jak wspomniałam wcześniej wynik terapii będzie zależny od nastawienia zarówno Pani jak i męża.

W tym momencie najważniejsze jest by zdecydowała się Pani na tę rozmowę, o której wspomniałam na początku – to będzie moment, w którym nastąpi przełom w Państwa relacjach a Pani zyska pewność tego, jakie nastawienie ma wobec Pani mąż i jakie są szanse na Waszą wspólną przyszłość. Jeśli obawia się Pani, iż podczas takiej rozmowy może się Pani dać ponieść emocjom wówczas proponowałabym napisanie listu do męża. Proszę Go w nim powiadomić, że zna Pani prawdę oraz wyjaśnić, jakie są Pani oczekiwania wobec Niego. Jeśli Pani na Nim nadal zależy proszę dać mu do zrozumienia, że jest Pani gotowa dać mu szansę, ale wymagać to będzie od Niego większego zaangażowania w związek oraz całkowitej zmiany obecne prezentowanej postawy.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od tego, że zawsze jest przyczyna i skutek...

Bazując na Pani opisie, chciałabym Pani zadać pytanie, jak się Pani czuje w takiej relacji, czy Mąż naprawdę Panią uszczęśliwia, czy codziennie poświęca mnóstwo czasu i energii, próbując zmieniać Pani życie na ;lepsze?
Czy słowa zapewniające o miłości Męża do Pani są dla Pani wiarygodne?
Mąż, który naprawdę kocha, nie zdradza...
Tym sposobem dał Pani do zrozumienia, że nie zależy Mężowi na Pani...

Niedobrze, jeśli Pani myśli o swoim małżeństwie w kategorii oczekiwania na rozwój
zdarzeń a przez to czekania na Męża, bo jest On taki wyjątkowy (ma Żonę i Ex) a w domu jest sielanka i karmi Panią zapewnieniami o miłości, ważności...

Zapytała Pani "czy jest szansa by on się zmienił?"
A ja Pani odpowiadam, że to Pani ma zmienić swoje podejście i zauważyć, że dostaje Pani mniej, niż powinna, równocześnie nie sprzeciwiając się a godząc się na to.
Pisze Pani, ze ten romans będzie trwać zawsze..., tak, jeśli Pani na to pozwoli...
Często jest tak, że kiedy chce się z kimś być, to tak łatwo przystać na wiele mniej, a nawet żałosną tego namiastkę...

Co Pani może?
To zależy od Pani decyzji..., może Pani zakomunikować Mężowi, że Pani wie o Jego romansie i jeśli pomimo wszystko nadal zależałoby Wam na utrzymaniu małżeństwa, optymalnym rozwiązaniem byłoby podjęcie terapii małżeńskiej.

Albo niechaj już sama poczuje Pani, że jest wspaniała i zasługuje na więcej...

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu na Skype.
irena.mielnik.madej@gmail.com