Co robić, gdy spóźnia mi się miesiączka w trakcie diety?

Mam na imię Milena. Mam 13 lat i chodzę do 1 klasy gimnazjalnej. W lipcu tego roku zaczęłam się odchudzać. Co prawda w czerwcu próbowałam, ale efektów nie było. Do tej pory schudłam 23kg. Mam 164 cm wzrostu, a ważę 59kg ;( . Moja waga to codzienny dramat i wstyd. Zdecydowałam się na dietę ponieważ będąc w szóstej klasie ważyłam 82kg przy wzroście 163.Mam ogromne rozstępy przy pachach, pod kolanami, na brzuchu, udach, pośladkach i biuście co wcale mnie nie dziwi przez moją starą wagę. Dla zwiększenia efektu od jakiegoś miesiąca stosuję dietę 1000kcal,ale i tak jem mniej. W poprzednim tygodniu starałam się nie jeść więcej niż 600kcal dziennie. Wytrwałam :) Moje przykładowe menu: śniadanie : jogurt + łyżeczka lnu mielonego podwójnie odolejonego lub 40g płatków zbożowych bądź musli+125ml mleka 0,5%+łyżeczka lnu mielonego podwójnie odolejonego 2 śniadanie : jabłko (nie przekraczające 100 kcal więc w granicach 120-180g) obiad : jogurt + łyżeczka lnu mielonego podwójnie odolejonego | 40g płatków zbożowych bądź musli+125ml mleka 0,5%+łyżeczka lnu mielonego podwójnie odolejonego | 250ml zupy - nie zabielanej np. krupnik, kapuśniak, rosół | gotowana pierś kurczaka z gotowanym kalafiorem bądź brokułami | kalafior lub brokuły gotowane PO OBIEDZIE STARAM SIĘ NIC NIE JEŚĆ, chyba że jabłko czy mandarynkę uważając by nie przekroczyć kalorii. kolacja: jogurt + łyżeczka lnu mielonego podwójnie odolejonego i codziennie wieczorem piję zdrową herbatkę oczywiście bez cukru np. grejpfrutową, zioła mnicha na odchudzanie i inne . Bardzo ograniczyłam słodycze. Rzadko zdarzy się, że zjem kawałek sernika, ciastko lub kawałek czekolady. Ze słodyczy jem tylko max 1 raz w tygodniu batonika fitness lub inne nie przekraczające 100kcal bez zawartości czekolady. Staram się nie jeść smażonych rzeczy. Nie jem bananów, makaronów, ziemniaków ani chleba. Szynek też raczej nie. Od ok.3 miesięcy moja miesiączka była bardzo dziwna. Ciągliwa, czarna, było jej bardzo malutko. Ostatniej miesiączki dostałam 4 października. Aż do teraz w ogóle jej nie mam. Nie mam również żadnych objawów. Rozmawiałam o tym z rodzicami. Powiedzieli, że mam zacząć jeść więcej, ale ja tak nie mogę, przecież mogę przytyć jedząc więcej i dodatkowo efekt jo-jo. Mama powiedziała, że jeśli nadal nie będę miała idziemy do lekarza. Nie chcę ! On na 100% przepisze mi jakieś środki hormonalne a od nich się tyje. Ani mi się śni do niego iść i zmarnować swoją ciężką pracę. Co mam zrobić? Pomocy.

Witam,

Tak znaczna redukcja masy ciała mogła być przyczyną rozregulowania cyklu miesięcznego.
Zdarza się, iż bardzo młode dziewczęta miesiączkują nieregularnie, niemniej zanik miesiączki zawsze warto skonsultować z lekarzem, nie ma sensu, abyś niepotrzebne się martwiła.
Pan/i doktor wszystko Ci wyjaśni.

Jeśli będziesz pilnowała się zasad zdrowego żywienia i regularnie podejmowała aktywność fizyczną - nie musisz się obawiać, że znów zaczniesz tyć.
Nie powinnaś się już odchudzać.
Diety 1000 kcal, czy <600 kcal nie są dla Ciebie.
W ogóle nie powinnaś odchudzać się na własną rękę.
Koniecznie musisz być pod stałą opieką lekarza, dietetyka i nadzorem rodziców.
Wszystkie produkty (grupy produktów), które codziennie powinny znaleźć się w Twoim menu, odwzorowuje Piramida Zdrowego Żywienia:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci
W Twojej diecie powinny znaleźć się również: warzywa, owoce, czy produkty pełnoziarniste (pieczywo, kasze).
Pozdrawiam

P.S
Wszystkie decyzje konsultuj z rodzicami.