Co robić przy niepojawieniu się krwawienia z odstawienia?

W marcu miała ostatni okres, kiedy poczułam ból w okolicy prawego jajnika poszlam do lakarza - okazało się, że to torbiel. Bardzo duża. Leczyłam ją farmakologicznie i jakimś cudem znikła po miesiącu. Zaraz po tym jak zniknęła - pojawił się okres i zaczęłam brać tabletki N*** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). Miesiączka trwała ponad 2 tyg., miałam niecały tydzień przerwy, skończyły się tabletki i dostałam kolejną miewsiączkę. Trwała ona do 1 dnia zażywania tabletek po 7 dniowej przerwie.

Teraz skończyłam 2. opakowanie. Miesiączkę powinnam dostać we wtorek, a tym czasem jest już czwartek, a ona nadal się nie pojawiła. Dodotkowo podczas współżycia stosowane były prezerwatywy. Czy możliwe jest, że torbiel utworzyła się ponownie? Bo ciąża jest tu raczej niemożliwa, prawda? Czy to po prostu rozregulowanie mojego organizmu sprawiło te opóźnienia? Dodam, że od marca do początku maja nie miałam miesiączki i byłam pod opieką lekarza. Niestety nie mogę się z nim teraz skonsultować, ponieważ przebywam za granicą.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Szansa na ciażę jest rzeczywiście nikła. Niemniej w przypadku niepojawiania się krwawienia z odstawienia, zawsze należy wykonać test ciążowy tuż przed rozpoczęciem kolejnego opakowania. Jeżeli test ciążowy da wynik negatywny, to może Pani rozpocząć kolejne opakowanie. Od czasu do czasu krwawienie z odstawienia ma prawo się nie pojawić.

Torbiele czynnościowe nie pojawiają się podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, ponieważ ta blokuje wzrost pęcherzyka jajnikowego. Natomiast przedłużone krwawienie, które obserwowała Pani podczas przyjmowania pierwszego opakowania tabletek, związane było najwyraźniej z hormonami - to częste działanie niepożądane tabletek, które zwykle mija po wybraniu kilku pierwszych blistrów.

Pozdrawiam serdecznie!