Co się dzieje z moim chłopakiem: jak mu pomóc?

Jestem ze swoim chłopakiem prawie 3 lata. Od tych 3 lat zauważam u niego pewne "fazy". Nazywam to tak ponieważ jednego dnia wszystko jest dobrze i układa nam się przez pewien czas. Potem przychodzi czas kiedy nagle coś w niego wstępuje, zaczyna denerwować się o byle co, każde pytanie jakie zadam czy zdanie jakie powiem jest złe. Mówi też, że to ja prowokuje te zachowania. Często mówi wtedy przykre dla mnie rzeczy. Wiem, że to wszystko ze złości bo wielokrotnie mnie za to przepraszał. Ale nie wiem jak się zachować w takiej sytuacji i jak mu pomóc. Czasami boję się powiedzieć cokolwiek, bo nie chce żeby dochodziło do kłótni. To trwa tak długo, a ja wciąż nie wiem jaka mam być kiedy tak się dzieje. Z góry uprzedzam, że nie chce go zostawiać. Tylko jak mu pomóc? Jak się zachować?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Jeśli chce Pani pomóc swojemu chłopakowi, to na początek trzeba jego samego zapytać, czy on takiej pomocy potrzebuje i chce z niej skorzystać. "Na siłę" mu Pani nie pomoże. Ważne jest, byście takie decyzje i działania podejmowali wspólnie. Na początek warto ustalić, co takiego dzieje się, że on się zmienia. Najlepiej zapytać go o to wtedy, kiedy jest spokojny i zrelaksowany. Proszę pamiętać, że bez względu na swoje samopoczucie Pani chłopak nie ma prawa mówić do Pani przykrych rzeczy i obarczać Pani winą za swoje postępowanie. Każdy człowiek odpowiada za swoje, nie za cudze zachowanie. Dlatego stwierdzenia, że to przez Panią on się tak zachowuje mają na celu jedynie wzbudzenie w Pani poczucia winy i zapewne uzyskanie przez niego określonych korzyści (np. przestaje Pani dociekać, co się dzieje i próbuje się zmienić).

Rozumiem, że chce Pani kontynuować ten związek i stara się wspomóc partnera w trudnych chwilach. Dlatego należy zacząć od ustalenia przyczyn problemu, czyli od szczerej rozmowy. Nagłe zmiany zachowania mogą być spowodowane różnymi czynnikami, dlatego warto ustalić, co takiego dzieje się z Pani chłopakiem, kiedy zmienia się jego samopoczucie i zachowanie. Jeśli stwierdzi, że to Pani go prowokuje, to proszę konkretnie go dopytać, co takiego w Pani zachowaniu wpływa na niego negatywnie. Odpowiedzi w stylu "to Twoja wina" lub "to wszystko przez Ciebie" niczego nie wyjaśniają, a jedynie wzbudzają poczucie winy, jak już wspominałam. Proszę dopytać chłopaka, czego oczekuje od Pani i jak ewentualnie Pani może mu pomóc.

Sądzę, że przy takich zmianach zachowania wskazana byłaby konsultacja z psychologiem. Szczególnie, że w trakcie zmiany zachowania, Pani partner przejawia przemocowe zachowania względem Pani. Dlatego też warto wybrać się wspólnie na konsultację lub zaproponować mu spotkanie indywidualne z psychologiem. Warto, żeby Pani wiedziała, że to jest jego problem i to on może nad nim pracować. Pani może być dla niego wsparciem i pomocną ręką, ale tylko wtedy, kiedy on sam tego będzie chciał. Panią zachęcam do korzystania ze wsparcia osób bliskich oraz kontaktu z telefonami zaufania.

Wsparcie i pomoc innych osób jest ważne także dla Pani, bo sytuacja w związku jest trudna i może nadwyrężać Pani siły. Rozmowy zarówno z partnerem, jak i osobami w Pani otoczeniu mogą pomóc Pani odnaleźć się w tej sytuacji i zrozumieć, w czym tkwi problem. Znajdując z partnerem źródło problemu będziecie mogli wspólnie pracować nad jego rozwiązaniem.

Pozdrawiam.