Co się ze mną dzieje? Czy wahania nastroju mogą być aż tak silne i częste?

To zaczęło się już od września. Zachowuję się tak jakbym miała jakąś nerwicę, tzw. krzyczę na wszystkich, oskarżam ich o swoje niepowodzenia, płaczę i zachowuje się egoistycznie. Często po takich krzykach, płaczu przychodzi czas wybuchu śmiechem, euforią, nawet jak z tą osobą się uprzednio kłóciłam, to potem mówię do niej miłe słowa i przepraszam. Nie panuję nad swoją agresją. Nienawidzę siebie, swojego wyglądu i zachowania, które często ulega wahaniom. Mam 17 lat, być może to wynik burzy hormonalnej, ale czy by aż tak to miało wpływ na ponad 10-krotne wahania nastroju w ciągu dnia?

17 LAT ponad rok temu

Witam!

Nad agresją jest się w stanie zapanować, należy jednak tego chcieć oraz strać się zmienić. Wybuchy złości mogą być spowodowane hormonami, ale również tłumieniem emocji oraz niską samooceną.

Nie akceptujesz siebie, a to może prowadzić do takich emocji jak gniew, smutek oraz cierpienie. Jednak łatwiej jest wyrzucać z siebie złość i działać agresywnie, niż przyznać się, że tak naprawdę jest Ci smutno.

Spróbuj wejrzeć w swoje wnętrze, poznaj siebie i zastanów się, skąd biorą się takie, a nie inne zachowania. Zastanów się również przed wybuchem złości, jak Ty czułabyś się na miejscu osoby, względem której jesteś agresywna i na którą krzyczysz. Nie jest to miłe, kiedy ktoś na Ciebie krzyczy z niewiadomego powodu. Zamiast wyrzucać z siebie złość, mów o tym, co czujesz. Na bieżąco wyrażaj emocje - zarówno te przyjemne, jak i te trudne. Nie musisz wrzeszczeć, żeby powiedzieć, że coś Cię denerwuje (zawsze możesz powiedzieć: denerwuje mnie, kiedy Ty robisz/mówisz..., itp.).

Szanuj siebie i innych oraz staraj się pracować nad sobą. Od Ciebie zależy, jak będziesz się zachowywać i jaką będziesz osobą.

Pozdrawiam