Co spowodowało brak okresu?

Witam.
Chciałabym się dowiedzieć co mogło spowodować to, że nie dostałam okresu? 14 grudnia wzięłam ostatnią pigułkę, a 18 grudnia dostałam normalny okres (tak ja zawsze), ale od tamtej pory nie dostałam miesiączki. Zaznaczam, że w ciąży nie jestem - dziś rano robiłam test.
Czy domowe testy ciążowe mogą się mylić? Co może być powodem tego, że nie mam okresu?
Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nie wiem, jak długo Pani stosowała antykoncepcje hormonalną, ale po odstawieniu tabletek bardzo często miesiączka nie powraca w terminie. Podczas antykoncepcji nie ma "prawdziwych" miesiączek, ponieważ nie ma owulacji, są to krwawienia z odstawienia (dlatego występują w przerwach w zażywaniu tabletek). Nie raz musi zająć troszkę czasu organizmowi, niż gospodarka hormonalna wróci do normy. Dlatego proponuje odczekać jeszcze 2 tygodnie i jeżeli okres się nie pojawi wizytę u ginekologa, który jeżeli uzna za stosowne, poda tzw. tabletki wywołujące okres.

Jeżeli chodzi o test ciążowy, jeżeli był wykonany 10-14 dni po dacie możliwej koncepcji, został wykonany prawidłowo, a termin ważności był nieprzekroczony, test powinien być dosyć wiarygodny, ale w razie dalszych wątpliwości proszę po 2-3 dniach go powtórzyć, co już będzie ostatecznym potwierdzeniem.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o testach ciążowych.

Serdecznie pozdrawiam!