Co spowodowało swędzącą pokrzywkę na brzuchu w 7 tygodniu ciąży?

Witam, Obecnie jestem w siódmym tygodniu ciąży, postanowiłam więc zadbać o stan mojej skóry na brzuchu i piersiach. Znajoma podpowiedziała mi, że najlepsza wydaje się być oliwka, którą powinnam wcierać 2 razy dziennie. W poniedziałek (10 stycznia) zaczęłam stosować oliwkę w żelu rano i wieczorem, w środę rano zauważyłam, że cały mój brzuch i piersi pokryte są czerwoną pokrzywką, wieczorem pokrzywka rozprzestrzeniła mi się na boki tułowia, podbrzusze, a także w mniejszych skupiskach na przedramiona. Tego dnia nie używam oliwki, z myślą iż jest to spowodowane jej niewłaściwym użyciem. Następnego dnia stan pokrzywki jeszcze bardziej się nasilił. Poszłam do dermatologa przerażona, iż być może jest to różyczka, na którą nigdy nie chorowałam ten jednak zerknął z 1,5 metra po czym stwierdził, że to nie jest różyczka, ani nawet żadne uczulenie tylko hormony mi szaleją w organizmie i tak się przejawia. Zapisał mi krem, który przygotowują mi w aptece. Ja jednak nie jestem tego pewna, ponieważ pokrzywka z każdą chwilą swędzi mnie coraz bardziej i coraz bardziej się rozprzestrzenia na ciele. Czy faktycznie taka reakcja skórna może być spowodowana hormonami lub uczuleniem na oliwkę. Analizowałam wszystko co jadłam i piłam w ostatnim czasie jednak nie było to nic czego dotychczas nie jadłam. Jednakże we wtorek wieczorem użyłam po raz pierwszy peelingu w skład którego wchodziły: białe trufle, drobinki jojoba i zmielona kora cynamonu.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Ciąża jest czasem, kiedy jest tendencja do występowania zmian skórnych właściwych tylko temu okresowi. Ale również może być dermatozy związane z alergią po zastosowaniu nowego kosmetyku, np. wspomnianego przez Panią peelingu. Dlatego w  pierwszej kolejności proponuję odstawić nowo zastosowane produkty kosmetyczne i wg zaleceń dermatologa zastosować zapisaną maść.

Nie chorowała Pani na różyczkę - ale powinna być Pani zaszczepiona przeciwko niej? Przed zajściem w ciążę powinno się oznaczyć poziom przeciwciał przeciwko różyczce - jeżeli jest on za niski, musi Pani bardzo wystrzegać się kontaktu z osobami chorymi.

Możliwe jest też, że wystąpiła u Pani pokrzywka nie związana bezpośrednio z ciążą, ale w odpowiedzi np. na stres, czy też inne czynniki sprawcze. Pokrzywka nie jest stanem zagrażającym ciąży.

Podsumowując: proponuję oznaczenie przeciwciał przeciwko różyczce, jeżeli zmiany skórne nie będą przechodzić, pomimo odstawienia kosmetyków, ponowną konsultację u dermatologa.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!