Co stosować na fioletowe naczynka na nogach?

Witam! Mam na nogach fioletowe naczynka. Chciałabym się zapytać, dlaczego się pojawiają i co na to stosować? Proszę o poradę.

To następstwo przewlekłej niewydolności żylnej w zakresie kończyn dolnych. Radziłbym w tej sprawie skonsultować się najlepiej z chirurgiem naczyniowym. Zapewne konieczne okaże się wykonanie USG Doppler żył kończyn dolnych celem oceny przepływu krwi. Chirurg naczyniowy po badaniu zaleci odpowiedni sposób postępowania (może okazać się, że tylko leczenie zabiegowe może być skuteczne).

Witam serdecznie. Wybitny lekarz zajmujący się niewydolnością żylną opisał w ciekawy sposób Pani sytuację. Cytuję:
"Pajączki na nogach są w rzeczywistości mikrożylakami, którym może
towarzyszyć niewydolność żylna dotycząca także większych naczyń
żylnych. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie
badania dopplerowskiego, które pozwala na ocenę stopnia zaawansowania
niewydolności żylnej i zaplanowanie leczenia.

Niewydolność żylna jest uwarunkowana genetycznie, a refluks w żyłach
można stwierdzić już w wieku kilkunastu lat. Żylaki nie powstają w
wyniku długotrwałego stania, siedzenia, dźwigania ciężkich
przedmiotów, ciąży, nadwagi, diety, zakładania nogi na nogę i
chodzenia na wysokich obcasach. Wcześniej wymienione czynniki mogą
jedynie przyspieszyć pojawienie się żylaków, w sytuacji, kiedy ktoś
odziedziczył defekt w ścianie żyły. Wszyscy znamy ludzi, którzy
ciężko pracują, mają kilkoro dzieci, 20 lat stoją w pracy, dźwigają
ciężary (sportowcy) i nie mają żylaków. Gdyby czynniki te miały
wpływ na powstanie żylaków - to mieliby je prawie wszyscy.

Podobnie inne przesądy nie mają racjonalnego uzasadnienia.

Kąpiele w gorącej wodzie w wannie tuż przed snem są dla krążenia
żylnego bardzo korzystne. W pozycji leżącej w naczyniach żylnych spada
ciśnienie, poprawia się powrót żylny, a rozszerzone naczynia żylne
sprzyjają drenażowi tkanek, w których przez cały dzień gromadzą się
metabolity. Niekorzystne są kąpiele pod prysznicem, w pozycji stojącej
dochodzi do nasilenia się objawów niewydolności żylnej. Strumienie
chłodnej lub zimnej wody nie poprawiają powrotu żylnego.

Słońce i wysokie temperatury pogarszają stan miejscowy, nasilają
obrzęki, pogarszają powrót żylny, ale nie są przyczyną pojawiania
się nowych żylaków i "pajączków". Pojawienie się nowego żylaka lub
mikrożylaka jest związane wyłącznie z uszkodzeniem zastawki w układzie
żylnym i odwróceniem kierunku przepływu krwi.

W czasie upałów należy raczej odkrywać nogi, skóra wystawiona na
słońce ma niższą temperaturę na swojej powierzchni, niż wtedy, kiedy
jest okryta ubraniem. Skórę chłodzi także wiatr, pod warunkiem, że
jest odkryta."

"Pajączki" na nogach są w rzeczywistości mikrożylakami, którym może
towarzyszyć niewydolność żylna dotycząca także większych naczyń
żylnych. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie
badania dopplerowskiego, które pozwala na ocenę stopnia zaawansowania
niewydolności żylnej i zaplanowanie leczenia.

Niewydolność żylna jest uwarunkowana genetycznie, a refluks w żyłach
można stwierdzić już w wieku kilkunastu lat. Żylaki nie powstają w
wyniku długotrwałego stania, siedzenia, dźwigania ciężkich
przedmiotów, ciąży, nadwagi, diety, zakładania nogi na nogę i
chodzenia na wysokich obcasach. Wcześniej wymienione czynniki mogą
jedynie przyspieszyć pojawienie się żylaków, w sytuacji, kiedy ktoś
odziedziczył defekt w ścianie żyły. Wszyscy znamy ludzi, którzy
ciężko pracują, mają kilkoro dzieci, 20 lat stoją w pracy, dźwigają
ciężary (sportowcy) i nie mają żylaków. Gdyby czynniki te miały
wpływ na powstanie żylaków - to mieliby je prawie wszyscy.

Podobnie inne przesądy nie mają racjonalnego uzasadnienia.

Kąpiele w gorącej wodzie w wannie tuż przed snem są dla krążenia
żylnego bardzo korzystne. W pozycji leżącej w naczyniach żylnych spada
ciśnienie, poprawia się powrót żylny, a rozszerzone naczynia żylne
sprzyjają drenażowi tkanek, w których przez cały dzień gromadzą się
metabolity. Niekorzystne są kąpiele pod prysznicem, w pozycji stojącej
dochodzi do nasilenia się objawów niewydolności żylnej. Strumienie
chłodnej lub zimnej wody nie poprawiają powrotu żylnego.

Słońce i wysokie temperatury pogarszają stan miejscowy, nasilają
obrzęki, pogarszają powrót żylny, ale nie są przyczyną pojawiania
się nowych żylaków i "pajączków". Pojawienie się nowego żylaka lub
mikrożylaka jest związane wyłącznie z uszkodzeniem zastawki w układzie
żylnym i odwróceniem kierunku przepływu krwi.

W czasie upałów należy raczej odkrywać nogi, skóra wystawiona na
słońce ma niższą temperaturę na swojej powierzchni, niż wtedy, kiedy
jest okryta ubraniem. Skórę chłodzi także wiatr, pod warunkiem, że
jest odkryta."

Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog