Co to dokładnie jest agenezja jajnika?

Witam. Jestem kobietą, mam 29 lat. Staramy się z mężem o dziecko. Badania ginekologiczne od 12 lat robię regularnie, przynajmniej dwa razy w roku. Zawsze miałam miesiączki nieregularne, ale od trzech lat mam problemy, ponieważ mój cykl potrafi trwać 2 lub 3 miesiące. Kilkakrotnie miałam robione badania USG pochwy i było wszystko w porządku.

Jakiś czas temu zmieniłam lekarza ginekologa. Po ostatniej wizycie u niego dowiedziałam się, że prawdopodobnie nie mam lewego jajnika, a prawy jest powiększony (drugie USG i nie widać lewego jajnika), do tego cierpię na PCO.

Jaka może być przyczyna niewykształcenia jajnika? Co dalej?

Redakcja abcZdrowie

Agenezja jajnika oznacza, że w życiu płodowym nie doszło do wytworzenie się zawiązka tego narządu, dlatego Pani lewy jajnik nigdy nie rozwinął się. Przyczyna tego stanu nie jest znana. Powiększenie prawego jajnika spowodowane jest zapewne tym, że przejął on funkcję brakującego narządu.

Agenezja jednego jajnika oraz PCO utrudniają z pewnoscią, zajście w ciążę, ale nie czynią jej niemożliwą. O ile na brak jajnika nie mamy wpływu, to PCO można skutecznie leczyć.