Co to jest badanie za pomocą VAB pod kontrolą stereotaksji?

Moja mama ma 63 lata. We wrześniu zrobiła kontrolną mamografię. W rozpoznaniu jest napisane: "zwapnienia w piersi lewej 50 mm skala BIRADS 5". Bardzo się martwię. Przeczytałam w internecie, że skala BIRADS 5 oznacza zmiany nowotworowe. Była już z wynikiem u lekarza onkologa i została skierowana na badanie za pomocą VAB pod kontrolą stereotaksji. Badanie będzie miała wykonane 16 listopada br. Jak długo czeka się na wynik takiego badania? Czy mamy powody żeby się niepokoic? Czy to badanie jest bolesne i wykonywane dla stwiedzenia zmian nowotworowych? Czy te zmiany mogą być złośliwe? Z góry dziękuję za udzielenie fachowej odpowiedzi. Pozdrawiam. Aldona

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Badanie VAB to inaczej biopsja gruboigłowa podejrzanej zmiany w piersi, wykonywana pod kontrolą USG lub mammografu. Wykonuje się ją zazwyczaj w celu potwierdzenia podejrzenia nowotworu złośliwego. Tak jak Pani wspomniała, faktycznie opis BIRADS 5 wskazuje na bardzo duże prawdopodobieństwo zmiany nowotworowej (>95%).

Badanie VAB przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, wiąże się zatem z niewielkim dyskomfortem przy iniekcji znieczulenia. Na wynik badania czeka się do dwóch tygodni (fragment pobranej tkanki ocenia lekarz patolog). Na podstawie wyniku zapadnie decyzja, co do dalszego postępowania. Jeżeli badanie potwierdzi obecność nowotworu konieczna będzie operacja.

Pozdrawiam serdecznie