Densytometria a trudności w ruchu

Dostałam skierowanie na densytometrię. Na czym to polega? Poczytałam trochę informacji w internecie na temat densytometrii, ale nie wszystko z tego rozumiem. Wszędzie piszą, że densytometria to badanie gęstości kości, jakieś prześwietlenie, ale ja nie bardzo potrafię zrozumieć co ono miałoby zdiagnozować i w czym mi pomóc. Od dłuższego czasu mam problemy z chodzeniem, przychodzi mi to z coraz większym trudem. Byłam u ortopedy, który powiedział mi, że może być to właśnie wina kości i wypisał skierowanie na densytometrię. Chciałabym zapytać jak wygląda densytometria i co może wykazać? Czy po tym badaniu wdrażane jest jakieś leczenie farmakologiczne czy może operacja? I jak długo czeka się na wyniki densytometrii - czy od razu po badaniu dowiem się co mi dolega czy będę musiała czekać bardzo długo? Z góry dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie moich wątpliwości.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Densytometria jest pewnego rodzaju prześwietleniem. Daje ona informację o gęstości kości i na tej podstawie można obserwować dynamikę zmian w osteoporozie oraz zdiagnozować chorobę i przebieg leczenia. Można wykryć również osteopenię - to stan, kiedy gęstość kostna jest już obniżona, ale nie ma jeszcze osteoporozy. Jest to badanie całkowicie niebolesne, trwa około 15 minut, a dawka promieniowania jest niewielka. Densytometria powinna być wykonywana na bliższym końcu kości udowej lub na kręgosłupie.