Co to jest gruczolakowłókniak?

Moja córka w wieku 25 lat dowiedziała się, że ma w prawej piersi guzek. Po badaniu cytologicznym guzek został określony jako gruczolakowłókniak. Umiejscowiony jest dosyć głęboko. Wynik bada, cytuję, " W rozmazach widoczna kwasochłonna treść, dość liczne płaty komórek nabłonkowych o niewielkim stopniu atypii, komórki mioepitelialne". Bardzo proszę o wytłumaczenie, co to takiego i czy zabieg konieczny?
ponad rok temu

Szanowna Pani!

Gruczolakowłókniak to łagodny guzek piersi. Powstaje najczęściej u młodych kobiet (przed 30. rokiem życia) wskutek dużej ilości estrogenów i rozrostu tkanki gruczołowej oraz włóknistej w piersi. Leczeniem z wyboru jest jego usunięcie, ponieważ pozostawiony - systematycznie rośnie i może osiągać duże rozmiary (nawet do 5 cm), a w rzadkich przypadkach może także ulegać zezłośliwieniu. Stanami sprzyjającymi szybszemu wzrostowi guza jest m.in. ciąża oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.