Co to jest, jak z tym walczyć?

Po przejściu około 1000 m występuje ból w piszczelach obu nóg. Chwila odpoczynku i mogę iść znowu. Mam 58 lat mężczyzna. Jestem czynny zawodowo praca moja polega na patrolach tak że sprawne nogi są mi nie zbędne.
58 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Terminem "chromanie przestankowe" określany jest ból, który pojawia się po wykonanym przez mięśnie kończyn dolnych wysiłku fizycznym (przejściu określonego dystansu). Ból pojawia się na skutek niedostatecznego ukrwienia mięśni, które spowodowane jest zwężeniem (najczęściej przez zmiany miażdżycowe) doprowadzających krew do nóg naczyń krwionośnych.

W Pana przypadku dystans chromania, czyli dystans, po przejściu którego pojawia się ból jest dość długi, co oznacza, że zmiany najprawdopodobniej nie są jeszcze bardzo zaawansowane. Podstawą leczenia jest regularna aktywność fizyczna oraz farmakoterapia. Metody te pozwalają na wydłużenie dystansu chromania, czyli odległości, po przejściu której pojawia się ból.

Jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne lub ze względu na Pana tryb życia – nie satysfakcjonujące dla Pana, możliwe jest postępowanie inwazyjne - przezskórny zabieg wewnątrznaczyniowy lub zabieg operacyjny. Powinien być Pan pod opieką chirurga naczyniowego, który zaleci najkorzystniejsze postępowanie lecznicze.
Pozdrawiam.