Co to jest monocytoza?

Witam, mam 20 lat, regularnie oddaję krew, ale tym razem dostałam list z wynikami badań mojej krwi - ze wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza i zakazem oddawania krwi. Co oznaczają poniższe wyniki? RBC 5; HGB 13,7; HCT 42,7; MCV 85; MCH 27,4; MCHC 32,0; RDW 14,5 h; PLT 329; MPV 8.4; PCT 0,278; PDW 13,8; WBC 6,2%; NEU 43.2 l; LYM 37,3; MON 17.2 H; EOS 1,9; BAS 0,4; ALY 0,8; LIC 1,3; Sugerowane patologie: monocytoza. Poza tym rzeczywiście od jakiegoś czasu jest senna, mimo że śpię dużo. Czy powinnam się zgłosić do lekarza? Co to jest monocytoza? Co ona sugeruje? Czy to może być coś związanego z nowotworem?

Witam serdecznie!

Monocytoza to stan, w którym dochodzi do zwiększenia zawartości we krwi monocytów, czyli rodzaju krwinek białych. Aby jednak dokładnie ocenić czy u danego pacjenta mamy do czynienia z monocytozą konieczna jest ocena rozmazu ręcznego (nie z automatu tak jak jest na wydruku badania morfologii krwi) oraz oceny bezwzględnej ilości monocytów we krwi (nie w %, ale w tys/ul). Rozmaz ręczny pozwala nie tylko na ocenę odsetka monocytów, ale także ich wyglądu, co ma istotne znaczenie.

Generalnie wśród przyczyn monocytozy wymienia się stany infekcyjne (infekcje wirusowe, bakteryjne), choroby autoimmunologiczne (toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów), choroby krwi, przewodu pokarmowego lub wątroby.

Aby dokładnie zdiagnozować przyczynę monocytozy oprócz wykonania badań, o których piszę powyżej konieczna jest wizyta u lekarza i ocena czy ma Pani jakieś dolegliwości (senność raczej wiązałabym ze stresem, zmęczeniem itp).

Proszę się nie martwić na zapas, pozdrawiam serdecznie!