Co to jest przewodnienie? Czy moje wyniki wskazują na anemię?

Zaniepokoiły mnie moje ostatnie wyniki morfologii krwi: erytrocyty 3,95; hemoglobina 11,9; hematokryt 34,4; mcv 87,1; mch 30,2; mchc 34,7; rdw 12,6; hdw 2,51; hypo 0,1; chlorki 107,8; potas 3,99; sód 138,1; kreatynina 0,90; żelazo 70. Czy to już anemia? Co oznacza stan przewodnienia? Czy powinnam zrobić dodatkowe badanie? Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie wyników morfologii można stwierdzić obniżenie hematokrytu oraz stężenie hemoglobiny tuż poniżej dolnej granicy normy (12 g/dl). Chlorki - stężenie nieco podwyższone (norma do 107 mmol/l). Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Przewodnienie jest zwiększeniem wodnej przestrzeni pozakomórkowej, czego objawem są obrzęki. Zależnie od przyczyny mogą być to obrzęki obwodowe, obrzęk płuc, obrzęk mózgu, przesięki do jam ciała, a także nadciśnienie tętnicze. Przewodnienie może wystąpić w przebiegu wielu chorób, m.in. niewydolności serca, marskości wątroby, zespole nerczycowym, niewydolności nerek (gł. przewodnienie izotoniczne). Może byc wynikiem nadmiernej podaży hipertonicznych roztworów sodu (prz. hipertoniczne) bądź podaży płynów bezelektrolitowych (prz. hipotoniczne).