Co to jest rezonans magnetyczny?

Witam. Przeczytałam odpowiedź eksperta dot. rezonansu magnetycznego, która rozpoczyna się od sformułowania cyt. "" rezonans magnetyczny jest badaniem radiologicznym"" i w związku z tym mam pytanie. Dlaczego badanie to skoro nie występuje w nim promieniowanie rentgenowskie określa się jako badanie radiologiczne, czyżby oddziaływanie silnego pola magnetycznego na organizm ludzki także nie było dla niego obojętne i wiązało się z pewną szkodliwością, choć innego rodzaju niż promieniowanie rentgenowskie. Pytam o to bo każdy człowiek wie , że badanie rtg nie jest obojętne dla zdrowia i dlatego zbyt pochopnie nie poddajemy się temu badaniu ale zupełnie inaczej traktujemy rezonans magnetyczny uznając go jako całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu. Czy słusznie tak sądzimy mam wątpliwości po przeczytaniu w/w cyt. fragmentu wypowiedzi eksperta - stąd moje pytanie. Istotne jak mniemam ponieważ rezonans magnetyczny jest badaniem drogim i rzadko zlecanym przez lekarza jako badanie refundowane przez NFZ dlatego gdy mamy poważny problem np. z kręgosłupem decydujemy się na jego wykonanie odpłatnie i to najczęściej z własnej inicjatywy tj. bez skierowania lekarza.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Rezonans magnetyczny jest badaniem obrazowym, które nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, a zasada działania opiera się na wytworzeniu pola magnetycznego.
Więcej na temat tej techniki przeczytać mozna w artykule
portal.abczdrowie.pl/zasada-dzialania-rezonansu-magnetycznego zamieszczonego w naszym serwisie. Znaleźć mozna tu również więcej artykułów na temat tego badania.
Pozdrawiam